Na czym polega działalność LEVEL 4.0?

We wrześniu swoją działalność rozpoczął Level 4.0 – wrocławski Digital Innovation Hub, którego celem jest bezpłatne wsparcie przedsiębiorców w drodze do transformacji cyfrowej. Eksperci z dziedzin takich jak druk 3D, algorytmy uczące się, chmura obliczeniowa, cyberbezpieczeństwo, Internet rzeczy, automatyka i robotyka, czy wirtualna i rozszerzona rzeczywistość, do końca 2021 roku oferować będą swoją pomoc podmiotom, które zgłoszą się do udziału w projekcie. Poprzez działania edukacyjno-szkoleniowe i demonstracyjne doświadczeni specjaliści z Level 4.0 przybliżą uczestnikom wybrane technologie, a następnie pomogą zaimplementować dopasowane do ich potrzeb rozwiązania. Oferta kierowana jest do szerokiego grona odbiorców, przede wszystkim do kadry zarządczej i specjalistów z niemal każdej branży.

Wrocławski Digital Innovation Hub, działający pod nazwą Level 4.0, tworzy 5 eksperckich podmiotów: Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Wrocławski Park Technologiczny, Balluff Sp. z o.o. oraz TestArmy Group S.A. Celem ich wspólnego projektu jest wsparcie transformacji cyfrowej polskiej gospodarki. Konsorcjanci wrocławskiego DIH-a mają świadomość, że rewolucja nie odbędzie się bez udziału wszystkich uczestników rynku: zaczynając od studentów, start-up’ów, małych i średnich przedsiębiorstw, kończąc na wielkich korporacjach czy instytucjach, dlatego właśnie do nich kierują swoją ofertę.

 

Po pierwsze: edukacja, po drugie: implementacja

Technologie Przemysłu 4.0 znajdują swoje zastosowanie w niemal każdej branży i modelu biznesowym. Firmom i instytucjom często brakuje wiedzy, jak mogą je wykorzystać, by zwiększyć swoją konkurencyjność. Podstawowym zadaniem Level 4.0 jest edukacja, stanowiąca punkt wyjścia do dalszych działań konsorcjum. Szkolenia, demonstracje i inne wydarzenia prowadzone przez ekspertów wchodzących w skład grupy mają na celu zwiększenie świadomości możliwości, jakie przed danym podmiotem otwiera implementacja nowoczesnych rozwiązań. Uczestnicy programu mogą liczyć na bezpłatne doradztwo i wsparcie wdrożeniowe specjalistów Level 4.0. Wrocławski Digital Innovation Hub umożliwia także testowanie wybranych technologii w swojej firmie.

 

Kto może skorzystać z oferty?

Bezpłatna oferta Level 4.0 kierowana jest do małych, średnich i mikro przedsiębiorstw usługowych lub technologicznych, start-upów, dużych firm i korporacji, instytucji otoczenia biznesu, izb gospodarczych i handlowych, klastrów, stowarzyszeń i organizacji pożytku publicznego, a także do placówek edukacyjnych, studentów i grup badawczych. Do programu dołączyć mogą podmioty o różnym poziomie zaawansowania technologicznego. Level 4.0 czeka zarówno na przedsiębiorstwa i instytucje z konkretnym problemem lub planem, jak i na tych, którzy szukają nowych, innowacyjnych, ale niezdefiniowanych jeszcze rozwiązań dla swojej firmy.

 

Niestandardowe wykorzystanie najnowszych technologii

Technologie, w których specjalizują się eksperci Level 4.0 mają szereg zastosowań w biznesie i przemyśle. Algorytmy uczące się wykorzystane mogą zostać zarówno do prognozowania sprzedaży na podstawie historycznych danych i sytuacji rynkowej, jak i w analizie stanu parku maszynowego na podstawie obrazu z kamery. Chmura obliczeniowa umożliwia korzystanie z oprogramowania w formie usługi (tzw. Software as a Service) oraz z bezpiecznych rozwiązań do optymalizacji procesów biznesowych, takich jak aplikacje do zarządzania dokumentami i relacjami z klientami czy do planowania zasobów firmy. Nowoczesne przedsiębiorstwa powinny zadbać o cyberbezpieczeństwo, dlatego warto przeprowadzać nie tylko testy penetracyjne strony internetowej, ale odpowiednio przeszkolić pracowników poprzez testy socjotechniczne czyli spersonalizowaną próbę ataku, wykorzystującą techniki manipulacyjne. Internet rzeczy wykorzystywany może być nie tylko przy projektowaniu inteligentnych odkurzaczy, ale również przy tworzeniu nietypowego oprogramowania służącego do śledzenia zmian skórnych czy umożliwiającego logowanie się tęczówką. Z kolei automatyka i robotyka to dziedzina o jeszcze szerszym spektrum zastosowań. Mówimy o niej zarówno w kontekście automatycznej wysyłki maili podsumowujących zamówienie oraz informujących o dalszych krokach po dokonaniu zakupu jak i robotów wykonujących pracę za ludzi.Wirtualna i rozszerzona rzeczywistość to kolejny obszar pozwalający na tworzenie kreatywnych i bardzo atrakcyjnych dla użytkowników rozwiązań. Przy pomocy tej technologii można zorganizować wirtualne zwiedzanie muzeów i nakierować turystów szukających drogi do hotelu, jak również zaprojektować okulary wyposażone w technologię AR (Augumented Reality) ułatwiające procedury inspekcji urządzeń w procesie produkcyjnym lub multimedialne lustra ustawionym w sklepach, umożliwiające wirtualne przymierzanie ubrań. Coraz bardziej popularne staje się również wytwarzanie przyrostowe czyli tzw. druk 3D. Wykorzystuje się je przy prototypowaniu czy tworzenia części zamiennych. Dziś drukuje się między innymi leki i wyroby medyczne oraz części lotnicze. Level 4.0 – Digital Innovation Hub indywidualnie dobierze odpowiednie technologie i rozwiązania, analizując indywidualnie sytuację firmy, będącej beneficjentem prowadzonego przez siebie programu rozwoju.