Czym zajmują się instytucje Big Science?

 

Instytucje Big Science to określenie międzynarodowych organizacji czy też ośrodków naukowo-badawczych związanych z przedsięwzięciami dotyczącymi Wielkiej Nauki. Są one odpowiedzialne za prowadzenie na szeroką skalę eksperymentów i badań naukowych oraz rozbudowę infrastruktury do tego niezbędnej. Efektem ich działalności są innowacje, które zmieniają oblicze nie tylko nauki, ale i przemysłu, a co za tym idzie naszego codziennego życia i przyszłości ludzkości.

Europa jest prawdziwą potęgą jeśli chodzi o rozwój Big Science. Infrastruktura ulokowania na jej terenie oraz fundusze przeznaczone na jej funkcjonowanie niosą ze sobą ogromny potencjał. Międzynarodowe zespoły naukowców i inżynierów pracują m.in. nad projektami związanymi z energią jądrową, eksploracją kosmosu czy też biologią molekularną.

 

Do najważniejszych instytucji Big Science w Europie zaliczają się:

CERN – Europejska Organizacja Badań Jądrowych (ang. Conseil Européen pour la Recherche Nucléaire)
F4E – Fuzja dla Energii (ang. Fusion for Energy lub The European Joint Undertaking for ITER and the Development of Fusion Energy)
ESA – Europejska Agencja Kosmiczna (ang. European Space Agency)
ESS – Europejskie Źródło Spalacyjne (ang. European Spallation Source)
ESO – Europejskie Obserwatorium Południowe (ang. European Southern Observatory)

 

Czym zajmują się instytucje Big Science i kto może z nimi współpracować?

Instytucje Big Science dają potencjał rozwoju nie tylko naukowcom, którzy mogą prowadzić we współpracy z nimi badania i eksperymenty. Kooperacja z nimi to też źródło korzyści dla biznesu. Ich funkcjonowanie wiąże się z ogromnym zapotrzebowaniem na różnego rodzaju produkty i usługi, nie tylko te związane z innowacjami. By je zrealizować instytucje dysponują często wielomiliardowymi budżetami – środki te mogą trafiać do firm i innych podmiotów, które nawiążą z nimi współpracę.

 

CERN

Europejska Organizacja Badań Jądrowych to jedna z największych i najbardziej respektowanych na świecie instytucji badawczo-naukowych. Przy wykorzystaniu m.in. Wielkiego Zderzacza Hadronów Prowadzi  badania nad fundamentalną strukturą wszechświata.

Czytaj więcej o CERN

 

ESA

Europejska Agencja Kosmiczna zajmuje się eksploracją i wykorzystaniem przestrzeni kosmicznej. Prowadzi projekty które nie tylko mają zwiększyć poziom wiedzy o Ziemi i kosmosie ale też przyczynić się do rozwoju technologii, głównie satelitarnych, które zwiększą poziom innowacyjności europejskiego przemysłu.

Czytaj więcej o ESA

 

ESS

Europejskie Źródło Separacyjne to projekt, który skupia się na budowie najsilniejszego na świecie impulsowe źródło neutronów do badania materii. Ta zaawansowana technologicznie infrastruktura badawcza umożliwi przeprowadzanie eksperymentów związanych z fizyką cząstek, nowymi źródłami energii, medycyną, biochemią czy farmakologią.

Czytaj więcej o ESS

 

ESO

Europejskie Obserwatorium Południowe to organizacja zajmująca się wspieraniem i organizowaniem współpracy przy badaniach na rzecz astronomii oraz astrofizyki. Swój budżet wydatkuje głównie na stały rozwój infrastruktury badawczej. Obecnie jest w trakcie największego na świecie teleskopu ELT (ang. Extremly Large Telescope).

Czytaj więcej o ESO

 

F4E i projekt ITER

Fuzja dla Energii to organizacja której zadaniem jest zarządzanie wkładem Unii Europejskiej w projekt ITER, czyli budowę największego na świecie eksperymentalnego reaktora termonuklearnego. Zajmuje się też współpracą z europejskim przemysłem i branżą B&R w celu finansowania projektów związanych  z budową, produkcją i testowaniem komponentów technicznych do reaktorów termojądrowych.

Czytaj więcej o F4E i ITER

 

 

Logo UE

Projekt współfinansowany przez Unie Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Skip to content