Co nam dało Big Science?

 

Big Science każdy z nas spotyka na co dzień. Oczywiście projekty z nią zawiązane prowadzone są głównie w ogromnych instytucjach takich jak CERN czy ESS, jednak nie zdajemy sobie sprawy, jak blisko nas jest  Wielka Nauka. Spotykamy ją na co dzień korzystając z Wi-Fi czy odkurzacza bezprzewodowego. Tworzą ją często przedsiębiorcy i naukowcy działający przy uczelniach czy parkach technologicznych, oddalonych może zaledwie kilka ulic czy kilometrów od naszych domów.

Jesteśmy pewni, że każda osoba czytająca ten artykuł zetknęła się z „efektami ubocznymi” Big Science, które przybrały formę urządzeń czy technologii bezpowrotnie zmieniających nie tylko nasze codzienne życie i gospodarkę.

 

Zobacz jakie technologie i produkty swój początek miały w projektach Big Science – dodamy, że to jedynie kilka przykładów.

 

Wi-Fi

Wi-Fi powstało na podstawie technologii opracowanej na potrzeby badania radiacji z eksplodujących czarnych dziur. Ten „efekt uboczony”, notabene nieudanego projektu badawczego, zmienił oblicze transferu danych.

 

Ekrany dotykowe

Pojemnościowe ekrany dotykowe zostały wynalezione w latach 70.  w CERN przez Franka Becka oraz Benta Stumpe. Pierwotnie miały służyć potrzebom wewnętrznych systemów sterowania i kontroli w CERN. Komercjalizacja tej technologii sprawiła, że są one używane dziś przez miliardy ludzi w smartfonach, tabletach i innych urządzeniach.

 

Termometry bezdotykowe

Urządzenia ułatwiające nam mierzenie temperatury ciała powstały w oparciu o technologię wykorzystywaną w teleskopach do mierzenia temperatury gwiazd.

 

Panele słoneczne

Z upływem czasu panele słoneczne tracą swoje właściwości, które pozwalają na przekształcanie promieni słonecznych w energię. Ich żywotność przedłużyła i tym samym umożliwiła masowe użycie, nawet w miejscach, gdzie słońce nie świeci intensywnie, technologia opracowana w CERN na potrzeby badań prowadzonych w zderzaczach cząstek.

 

HyperText Markup

Czyli HTML, hipertekstowy język znaczników, który pozwala opisać strukturę informacji zawartych wewnątrz strony internetowej, został opracowany w 1989 roku w CERN przez Tima Berners-Lee, na potrzeby zarządzania dostępem do dokumentów w organizacji. Był to początek opracowania szeregu innowacyjnych rozwiązań, które wykreowały nowoczesną sieć internetową World Wide Web. To wynalazek, który bezpowrotnie  odmienił  światową gospodarkę, kreując na niej nowe sektory, produkty i usługi oraz rynki zbytu na nie.

 

Pompa insulinowa

Urządzenie to bazuje na technologii opracowanej w NASA do monitorowania oznak życia astronautów w trakcie długich podroży kosmicznych.

 

Big data

Choć to nie jeden konkretny produkt, to bez wątpienia Big Science tworzy Big Data oraz systemy do ich przetwarzania. Projekty Wielkiej Nauki produkują ogromnie ilości informacji – przykładowo Wielki Zderzacz Hadronów każdego roku produkuje 15 petabajtów (15 000.000.000.000.000), czyli 15 000 000 miliardów bajtów danych. Dla zobrazowania – standardowy pendrive dostępny dziś na rynku dla każdego z nas ma ok 64 GB. Oznacza to, że dla zapisania danych z Wielkiego Zderzacza Hadronów potrzeba byłoby ponad 234 miliardów takich nośników pamięci. Zarządzanie taką ilością danych wymusiło opracowanie zaawansowanych oprogramowań używanych dziś m.in. w sektorze bankowym i medycznym.

 

Leki

Według danych CERN, ¼ spośród 20 najczęściej używanych na świecie leków (np. nowoczesne środki na Malarię, grypę czy AIDS) powstała dzięki użyciu infrastruktury badawczej związanej z synchrotonem, szczególnym typem akceleratora cyklicznego, skonstruowanym na potrzeby badań z dziedziny fizyki.

 

NASA i Big Science wokół nas

NASA, podobnie jak jej europejski odpowiednik ESA, o której dużo opowiadamy na tym portalu, jest bez wątpienia instytucją Big Science. W ramach swojego projektu NASA Home and City w formie interaktywnych wizualizacji przedstawiła, jakie efekty w przemyśle i codziennym życiu miasta oraz domu każdego z nas przyniosły jej projekty. Wśród nich są gogle dla narciarzy, koce ratunkowe, bezprzewodowe słuchawki, detektory zanieczyszczeń chemicznych czy pianka izolacyjna.

Przekonajcie się sami:

Przejdź do stron www NASA Home and City

 

Logo UE

Projekt współfinansowany przez Unie Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Skip to content