World Wide Web obchodzi 30-ste urodziny!

Załóżmy, że wszystkie informacje przechowywane na komputerach są ze sobą połączone. Przypuśćmy, że mogę zaprogramować komputer, by stworzyć przestrzeń, w której wszystko może być połączone ze wszystkim.

Sir Tim Berners-Lee, twórca World Wide Web
[źródło CERN, tłumaczenie: BIG SCIENCE HUB]

 

Informacji, o tym, że sieć World Wide Web obchodzi swoje 30 urodziny nie sposób zacząć od innego cytatu. Świetnie oddaje on idee tego, jak pomysł, może zmienić sposób komunikowania się ludzi na całym świecie. W końcu, bez WWW nie byłoby Internetu jaki znamy. Powstanie WWW to też najlepszy przykład na to, jak wykorzystanie wyników projektów powstających w ośrodkach Big Science, w tym przypadku CERN, zmienia nie tylko biznes, ale i codzienność każdego z nas.

 

CERN, miejsce narodzin WWW

Pracując w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych, Tim Berners-Lee, brytyjski naukowiec, wynalazł World Wide Web (WWW) w 1989 roku. Sieć została zaprojektowana i opracowana po to, by zapewnić automatyczną wymianę informacji między naukowcami z uniwersytetów i instytutów współpracujących z CERN, rozlokowanych na całym świecie.

Oficjalnie World Wide Web została przedstawiona w CERN przez Bernersa-Lee i belgijskiego inżyniera Roberta Cailliau (który dołączył do projektu), jako propozycja wdrożenia nowego sposobu zarządzania danymi w CERN, w listopadzie 1990 r. Dokument określił najważniejsze definicje stojące za WWW, np. „sieć”, „dokumenty hipertekstowe” czy „przeglądarka”

Do końca 1990 roku w CERN funkcjonował już pierwszy serwer i przeglądarka internetową WWW, która w kolejnych miesiącach była udoskonalana. Pierwsza na świecie strona internetowa funkcjonowała pod adresem info.cern.ch – dziś, można zobaczyć jak wyglądała.

W 1991 roku Berners-Lee opublikował swoje oprogramowanie WWW, które obejmowało przeglądarkę trybu liniowego, oprogramowanie serwera WWW i bibliotekę dla programistów. W marcu 1991 r. oprogramowanie stało się dostępne dla pracowników CERN korzystających z komputerów organizacji. Kilka miesięcy później, w sierpniu 1991 r., twórca WWW przedstawił projekt na internetowej grupie dyskusyjnej, a jego zasięg w zawrotnym tempie objął cały świat.

Projekt od początku zakładał,  że WWW ma pozostać standardem otwartym. Europejska Organizacja Badań Jądrowych podjęła szereg działań, by to zagwarantować. Dziś czuwa nad tym World Wide Web Consortium, (W3C). Organizacja zajmuje się m.in. ustanawianiem standardów pisania i przesyłu stron WWW, a na jej czele stoi sam twórca WWW, Tim Berners-Lee. Zrzesza ona ponad 400 organizacji, firm, agencji rządowych i uczelni z całego świata.

 

30 lat WWW

30 lat od powstania WWW, to właśnie w CERN, 12 marca 2019 roku odbędzie się uroczysty jubileusz, zorganizowany we współpracy z W3C i Fundacji World Wide Web.


Każdy z nas będzie mógł obejrzeć go online na stronie CERN.

Transmisja on-line

 

 

Z tej okazji odtworzono również  pierwszą przeglądarkę www. Można na niej zobaczyć, jak 30 lat temu wyglądałby dzisiejsze strony internetowe.

Pierwsza przeglądarka WWW

 

Jeśli interesuje Was historia WWW zachęcamy również do lektury artykułu:

Short history of web


oraz obejrzenia filmu: