Różne oblicza Big Science na blogu WPT

Na blogu Wrocławskiego Parku Technologicznego, inicjatora powstania i koordynatora projektu Big Science Hub ukazała się sera artykułów poświęconych różnym obliczom Big Science. Zapraszamy do ich lektury!

 

Jak nawiązać współpracę z CERN i innymi instytucjami Big Science?

Organizacje Big Science, jak CERN, ESA, ESS, ESO czy F4E, to ośrodki dysponujące wielomiliardowymi budżetami.  Szacowany, łączny budżet organizacji Big Science na lata 2020-2024 to aż 38 miliardów Euro. Duża jego część trafi do biznesu – mogą skorzystać z tego również polskie firmy.

 

Czytaj więcej >


Od słuchawek bezprzewodowych po termometr bezdotykowy – czyli skąd się biorą przełomowe technologie?
Big Science to potencjał, którego nie da się opisać w kilku zdaniach. To wielowymiarowe, wielopłaszczyznowe i niemożliwe do jednoznacznego zdefiniowania pojęcie. Składają się na nią różne podmioty, branże i dziedziny. Choć może wydawać się odległa, to z Big Science każdy z nas spotyka na co dzień korzystając z Internetu, telefonu komórkowego czy leków.

GPS, WWW czy Wi-Fi, czyli na czym polega transfer wiedzy i technologii?  
Transfer wiedzy i technologii to proces, który jest podstawą nowoczesnej gospodarki. Polega on na tym, że know-how w postaci np. konkretnych umiejętności, wyników badań naukowych, technik i metod wytwarzania produktów czy świadczenia usług jest przenoszony pomiędzy różnego typu stronami, głównie między instytucjami naukowymi a podmiotami gospodarki. Zmienia on oblicze funkcjonowania każdego z nas – możemy dzięki niemu korzystać ze stron www, Wi-Fi, nawigacji GPS a nawet słuchawek bezprzewodowych.

Czytaj również:

Logo UE

Projekt współfinansowany przez Unie Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Skip to content