Europejska Agencja Kosmiczna uruchamia w tym roku szkolnym pięć projektów przeznaczonych dla dzieci i młodzieży w różnym wieku. Są nimi:. Astro Pi, Climate Detectives, Mission X, Moon Camp i CanSat. Udział w nich mogą brać uczniowie z Polski! Jakie możliwości przed nimi stoją?
ASTRO PI
Program jest przeznaczony dla uczniów w wieku od 6 do 19 lat. Umożliwia on uczniom prowadzenie badań naukowych w przestrzeni kosmicznej oraz pisanie programów komputerowych, które działają na komputerach Raspberry Pi, znajdujących się na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej! ESA organizuje w ramach programu dwie misje – dla początkujących i bardziej zaawansowanych młodych programistów.
Mission X: Train like an astronaut
W ramach programu, uczniowie w wieku od 8 do 12 lat mogą poczuć się jak astronauta! Wykonując ćwiczenia fizyczne i badania naukowe opracowane przez naukowców i trenerów astronautów z ESA zdobywają punkty, które pomogą maskotkom Luna i Leo w spacerowaniu na Księżycu.
Moon Camp Challenge
Jest to wspólny program edukacyjny ESA i Airbus, przeznaczony dla uczniów w wieku od 6 do 19 lat. Poprzez przeprowadzanie eksperymentów naukowych będą oni mogli przekonać się, jak wygląda życie na Księżycu i poznać różnice między Ziemią a jej naturalnym satelitą. Zadaniem uczestników będzie zaprojektowanie własnej bazy księżycowej dla astronautów. Do programu można dołączyć na jednym trzech poziomów zaawansowania (Discovery dla początkujących, Explorers dla zespołów pośrednich lub Pioneers dla zespołów zaawansowany).
Climate Detectives
W ramach tego projektu, uczniowie w wieku od 8 do 15 lat wcielają się w rolę Detektywów Klimatu i poznają środowisko naturalne Ziemi. Ich zadaniem jest zidentyfikowanie lokalnego problemu klimatycznego, zbadanie go za pomocą prawdziwych zdjęć satelitarnych lub własnych pomiarów naziemnych i zaproponowanie działań mających na celu jego zmniejszenie lub zlikwidowanie.
CanSat – including CADSat
W ramach projektu, młodzież w wieku od 11 do 19 lat będzie budować, testować i uruchamiać własnego mini satelitę, wielkości puszki napoju! Przygotowany przez uczniów CanSat zostanie wystrzelony z rakiety, drona, samolotu lub balonu powietrznego na wysokość do 1 kilometra. W trakcie lotu musi wykonać dwie misje. Jedną z nich jest pomiar temperatury i ciśnienia – druga będzie zależeć od wyobraźni uczestników, gdyż sami będą mogli ją zaprojektować.