Programy CERN dla studentów i doktorantów – rusza nabór!

CERN prowadzi kilka programów dedykowanych studentom, absolwentom i doktorantom, które pozwalają im na rozwój kariery w tej największej europejskiej organizacji naukowej. Co ważne, są one skierowane nie tylko do osób związanych z naukami ścisłymi. Możliwości jest o wiele więcej.

 

Europejska Organizacja Badań Jądrowych CERN ogłosiła właśnie, że rekrutacje do jej programów dedykowanych studentom na różnych etapach edukacji i kariery. Mogą brać w nich udział studenci z Polski, jako reprezentanci kraju członkowskiego CERN. Dodatkowo 2 grudnia 2019 r. odbędą się wirtualne targi rekrutacyjne CERN dedykowane studentom! Udział w nich jest bezpłatny – wystarczy zarejestrować się klikając w poniższy link i odkryć, jakie możliwości rozwoju oferuje genewska organizacja.

 

CERN Virtual Recruitment Fair
CERN dla studentów – informacje 

 

Kluczowe programy CERN dla studentów i doktorantów

Poniżej prezentujemy, na jakie programy CERN prowadzi rekrutację. Warto dodać, że udział w każdym z nich odbywa się w Genewie i przysługuje za niego wynagrodzenie. Aplikacje trwają do 25 marca 2020 r.

 

CERN’s Doctoral Student Programme

Udział w programie dedykowany doktorantom trwa od 6 do nawet 36 miesięcy i jest okazją do pogłębiania wiedzy oraz zdobywania doświadczenia, w instytucji, której osiągnięcia trwale zmieniają oblicze światowej nauki. W trakcie jego trwania uczestnicy będą pracować z najnowocześniejszymi technologiami w zakresie m.in. fizyki stosowanej, informatyki, matematyki, elektroniki, inżynierii mechanicznej i lądowej, materiałoznawstwa, ochrony przed promieniowaniem, bezpieczeństwa i ochrony środowiska czy komunikacji naukowej. To tylko kilka przykładów dziedzin, w których mogą rozwijać się doktoranci w CERN.

Co ważne za udział w programie przysługuje wynagrodzenie (3704 franków szwajcarskich miesięcznie) oraz dodatkowe benefity jak np. budżet na podróże.

Aplikować do programu mogą osoby, które w najbliższym czasie rozpoczynają lub już rozpoczęły studia doktoranckie, bez względu na to, czy mają już określony już temat pracy doktorskiej. Muszą jednak specjalizować się w fizyce stosowanej, inżynierii lub informatyce. Praca wykonana w  CERN w trakcie programu musi być również wykorzystana w pracy doktorskiej (musi opierać się na niej jej część lub całość).

Aplikacje przyjmowane są do 25 marca 2020 roku. Więcej informacji i rekrutacja:

CERN’s Doctoral Student Programme

 


Technical Student Programme

Nie ma lepszego sposobu na naukę niż praktyka! CERN daje taką możliwość studentom będącym w trakcie studiów I lub II stopnia z zakresu fizyki stosowanej, inżynierii lub informatyki. To okazja do zdobycia praktycznego doświadczenia czy realizowania własnego projektu w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych w Genewie. Udział w programie może trwać od 4 do 12 miesięcy. Osoby, które się do niego zakwalifikują, otrzymują stypendium (wynagrodzenie 3300 franków szwajcarskich miesięcznie). Aplikować o nie można w ramach różnych specjalizacji, obecnie otwarty jest nabór na specjalizacje takie jak:

 • General or Civil Engineering
 • Mechanical Engineering
 • IT, Mathematics and Robotics
 • Electrical or Electronics Engineering
 • Material and Surface Science
 • Applied Physics
 • Geneva, Switzerland

 

Zasady aplikacji są opisane na pod poniższym linkiem. Rekrutacja  trwa do 25 marca 2020 r.

Technical Student Programme

 


 

Administrative Student Programme

Dzięki administracyjnemu programowi stażowemu doświadczenie w CERN mogą zdobyć nie tylko studenci kierunków ścisłych, nastawionych na pracę naukowo-badawczą, ale też osoby, które szukają praktycznego doświadczenia w innych dziedzinach, związanych z administracją, zarządzaniem i komunikacją. Bez wątpienia, staż w CERN będzie unikatową, cenną pozycją w CV. Staż jest płatny (3300 franków szwajcarskich miesięcznie) i odbywa się stacjonarnie w Genewie.

Staż może odbywać się m.in. w dziedzinach takich jak:

 • tłumaczenia,
 • zarządzanie zasobami ludzkimi,
 • zaawansowana praca sekretarska,
 • administracja w biznesie,
 • logistyka,
 • prawo,
 • finanse i księgowość,
 • bibliotekoznawstwo i technologie informacyjne,
 • komunikacja naukowa,
 • edukacja,
 • komunikacja i public relations.

Studenci będą pracować przy realizacji projektów odpowiadających ich kompetencjom. Mogą aplikować do udziału w konkretnych projektach, choć organizacja zastrzega sobie prawo do przypisania ich do innych, które w jej ocenie będą odpowiednie do profilu kompetencji kandydatów.

 

 Zasady aplikacji są opisane na pod poniższym linkiem. Rekrutacja na nie trwa do 25 marca 2020 r.

Administrative Student Programme

 

 

W kolejnym artykule opiszemy letnie programy CERN dla studentów.