Poland@CERN 2019, czyli polskie firmy partnerami największego ośrodka badawczego w Europie

Projekty związane z Big Science to ogromny potencjał nie tylko dla naukowców i badaczy, ale też przedsiębiorców związanych z różnymi sektorami rynku. Instytucje związane z Wielką Nauką, jak CERN, czyli Europejska Organizacja Badań Jądrowych, chętnie nawiązują z nimi współpracę. Misja Poland@CERN 2019 ma ją umocnić i rozwinąć.

 

Misja Poland@CERN 2019 organizowana jest przez Wrocławski Park Technologiczny (WPT) oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Przedstawiciele firm realizujących zlecenia dla CERN i tych, które dopiero chcą rozpocząć taką współprace, wraz z łącznikiem przemysłowym (czyli ILO – ang. Industrial Liaison Officer) z CERN, 2 kwietnia 2019 r. wyjeżdżają do Genewy, gdzie mieści się siedziba CERN. Przez 3 dni będą brać udział  w prelekcjach i spotkaniach networkingowych mających rozwinąć kooperację polskiego biznesu z Europejską Organizacją Badań Jądrowych.

Jedno z haseł CERN brzmi „Accelerating Science”. My Big Science rozumiemy podobnie – jest to dla nas projektowanie przyszłości, związane z tym, jak transfer technologii powstających w największych ośrodkach badawczych na świecie,  może rozwijać biznes i wpływać na życie każdego z nas – komentuje Maciej Potocki, prezes Wrocławskiego Parku Technologicznego.

Warto uświadomić sobie to, że bez takich instytucji jak CERN nie mielibyśmy stron www, pojemnościowych ekranów dotykowych, paneli słonecznych czy nawet słuchawek bezprzewodowych. – Komercjalizacja efektów badań prowadzonych w instytucjach Big Science zmienia naszą codzienność, a przedsiębiorcom daje niewyobrażalne szanse na rozwój. Dlatego realizujemy projekty takie jak Poland@CERN i BIG SCIENCE HUB – dodaje Potocki.

 

Solidne zaplecze, silny potencjał

Polskie firmy i instytuty odkrywają potencjał Big Science. Coraz odważniej wchodzą na ten rynek i sięgają po zamówienia z największych jego ośrodków, takich jak CERN, ITER, ESS czy ESA. Mogą brać udział w organizowanych przez nie postępowaniach przetargowych, często na preferencyjnych zasadach, ponieważ Polska jest ich krajem członkowskim.

Nasza gospodarka coraz bardziej stawia na innowacje i sektor high-tech, a technologie i zaplecze, którym dysponują nasze przedsiębiorstwa, pozwalają im na konkurowanie z wysokotechnologicznymi firmami z całego świata – komentuje Sylwia Wójtowicz, łącznik przemysłowy z CERN, dyrektor komercjalizacji i rozwoju WPT.

Bez wątpienia pomagają im w tym instytucje otoczenia biznesu takie jak Wrocławski Park Technologiczny, który od początku swojego istnienia jest związany z rynkiem Wielkiej Nauki. – Dzięki naszemu zapleczu badawczo rozwojowemu, sieci kontaktów i działalności przy WPT ILO CERN i Fusion For Energy (koordynującego budowę ITER po stronie Unii Europejskiej), jak żadna inna instytucja w Polsce możemy wspierać przedsiębiorstwa w zdobywaniu i realizowaniu zleceń dla ośrodków Big Science. Takie działania przynoszą efekty – dodaje Maciej Potocki. Na terenie nie tylko Wrocławia i Dolnego Śląska, ale i całego kraju działają firmy realizujące różnorodne zlecenia na potrzeby CERN. Są wśród nich takie działające w WPT, jak KrioSystem czy Techtra, ale też Świdnicka Fabryka Urządzeń Przemysłowych czy też ZAPAS S.A. W misji Poland@CERN 2019 wezmą udział firmy z całej Polski, będące liderami w swoich sektorach.

– CERN jest ogromną organizacją i jest to okazja aby zaprezentować naszą ofertę na miejscu, w Genewie, dla szerokiego grona potencjalnych odbiorców. Od wielu lat jesteśmy dostawcą CERN. Liczymy, że w trakcie Poland@CERN 2019 nawiążemy współpracę z nowymi działami instytucji i rozpoczniemy bezpośrednie kontakty  z naukowcami, inżynierami realizującymi projekty badawczo-techniczne z zakresu kriogeniki oraz pochodnych jej tematów  – wskazuje Piotr Grzegory, prezes firmy KrioSystem.

Misja będzie też okazją do poznania różnych sposobów na wejście we współpracę z CERN i przełożenie jej na komercyjny sukces. Firmy mogą współpracować z CERN nie tylko realizując dla organizacji konkretne zlecenia, ale też transferując opracowane w niej technologie na rynek komercyjny

Jesteśmy stałym, kwalifikowanym dostawcą folii GEM dla CERN. Technologię jej produkcji uzyskaliśmy od Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych na zasadzie otwartej licencji, co stało się podstawą naszego rynkowego sukcesu. Jesteśmy obecnie jedynym europejskim producentem tych elementów i sprzedajemy je do różnych odbiorców na całym świecie. Współpraca z CERN pozwoliła nam na podniesienie naszych kompetencji z elektroniki i IT. Liczymy na pogłębienie naszej współpracy, która od początku opierała się o partnerskie relacje ­– komentuje Piotr Bielówka, prezes firmy TECHTRA.

Do Genewy, polecą jednak nie tylko firmy, które już współpracują z Europejską Organizacją Badań Jądrowych. Niektóre z nich działają już na rynku high- tech, czy kooperują z innymi organizacjami naukowymi, a w trakcie misji Poland@CERN2019 chcą poszerzyć siatkę swoich potencjalnych odbiorców.

Scanway ma doświadczenie we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA), rynek Big Science nie jest nam więc obcy. Wraz z naszym rozwojem, staliśmy się jedną z nielicznych w Polsce firm mających silne kompetencje w realizacji projektów związanych z optyką – m.in. dzięki temu pracujemy dla klientów z wielu sektorów rynku m.in. naftowego i gazowego, automotive, R&D czy ciężkiego przemysłu. Stale śledzimy działalność i postępowania przetargowe ogłaszane przez ośrodki takie jak CERN. Mamy nadzieję, że wizyta w Genewie, podczas Poland@CERN 2019, pozwoli nam na nawiązanie nowych kontaktów biznesowych, które zaowocują współpracą z genewskim ośrodkiem – podsumowuje Jędrzej Kowalewski, CEO Scanway.

 

Plan misji

Poland@CERN 2019 rozpoczyna się 2 kwietnia od sesji, na której dokonana będzie ocena obecnej współpracy polskiego środowiska z CERN i określone zostaną wyzwania oraz perspektywy przed nią stojące. Odbędą się również sesje prezentujące biznesowe możliwości współpracy z CERN oraz sposoby promocji Big Science w Polsce, m.in. portal BIG SCIENCE HUB integrując biznes i naukę. Misja potrwa do 4 kwietnia. Kolejne jej dni będą skupiać się na spotkaniach polskich przedsiębiorców z inżynierami i specjalistami z biura zamówień CERN. Wszelkie informacje o misji publikowane będą na www.big-science.pl.

 

 

 


Organizatorami Poland@CERN 2019 są:

 

Wydarzenie zostało objęte patronatem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych.