Czym jest biały królik z CERN?  

White Rabbit jest technologią opracowaną w CERN, po to by zapewnić łańcuchowi akceleratora Wielkiego Zderzacza Hadronów  niezawodny transfer danych z dokładnością poniżej nanosekund (jedna miliardowa sekundy) i precyzję synchronizacji danych rzędu kilku pikosekund (jedna bilionowa sekundy).

Tak szybki transfer danych jest niezbędny CERN do zapewnienia prawidłowej pracy Wielkiego Zderzacza Hadronów, wokół którego cząsteczki krążą ponad 11 000 razy na sekundę. Oznacza to, że komponenty kompleksu akceleratorów wymagają minimalnej dokładności taktowania i synchronizacji do 10 pikosekund! White Rabbit to protokół opracowany w CERN do monitorowania i sterowania urządzeniami opartymi na przemysłowej technologii sieciowej. Nazwa projektu nawiązuje do Białego Królika występującego w powieści Lewisa Carrolla „Alicja w Krainie Czarów”, który symbolizuje konieczność zwracania uwagi na pozornie nieistotne szczegóły.

White Rabbit jest udostępniany jest jako open hardware i oprogramowanie typu open source. Znacząco rozszerzył swoje zastosowania poza dziedzinę fizyki cząstek elementarnych. Technologia ta jest obecnie wdrażana w wielu infrastrukturach naukowych na całym świecie. Dzięki swojej innowacyjności i potencjałowi do komercjalizacji jest dziś obecna w wielu sektorach m.in. w telekomunikacji, na rynkach finansowych, , przemyśle kosmicznym. Jest też używana do budowy inteligentnych sieci i komputerów kwantowych.

 

Z White Rabbit mogą korzystać również polskie firmy i instytucje. Wszelkie informacje technologii można znaleźć na stronie CERN:

Więcej informacji >