Wszyscy zgodnie twierdzą, że klocki Lego są nieodłącznym elementem dziecięcych zabaw, ale także sposobem na relaks dla dorosłych. Budowaniu towarzyszy koncentracja, kreatywność oraz poszukiwanie nowych rozwiązań. Potencjał klocków Lego wykracza daleko poza tworzenie konstrukcji w wolnym czasie. Budując, można nauczyć się podstaw programowania, wypracować metody szkoleniowe, a nawet wdrożyć nowe rozwiązania do zdominowanej matematyką dziedziny, jaką jest przemysł. Wszystko to oczywiście dzięki otwartym oraz nieznającym granic umysłom… dzieci.
Roboklocki – nauka podstaw programowania poprzez zabawę
Roboklocki mają swoją siedzibę we Wrocławskim Parku Technologicznym. W jego murach firma prowadzi zajęcia dla dzieci w wieku 3 -13 lat, podczas których najmłodsi uczą się podstaw programowania oraz rozwiązywania potencjalnie trudnych zagadnień poprzez zabawę. 60% czasu poświęcone jest na zespołowe konstruowanie za pomocą klocków Lego. Kolejne 25% to ożywianie budowli w programie do programowania Lab View, wykorzystywanym przez ośrodki badawcze takie jak CERN czy NASA, do testów przemysłowych oraz do pomiarów i analizy danych. 15% to czysta zabawa, dzięki której dzieci mogą doświadczyć efektów swojej pracy.
Najmłodsi nie mają celu w swoich działaniach, nadrzędna jest zabawa, a praca jest wypadkową. Dzieci nie są także zamknięte w swoim myśleniu poprzez naukowe ramy, czy doświadczenie. Są w stanie zaproponować rozwiązania, które inżynierowi z 20-letnim doświadczeniem nie przyszłyby do głowy. Dzięki tym obserwacjom, za którymi stoi 15 000 godzin spędzonych z najmłodszymi, zespół Roboklocków podjął decyzję o rozwinięciu swojej działalności o przygotowanie aplikacji wdrożeniowych dla firm m.in. działających w przemyśle 4.0.
Aplikacja przedwdrożeniowa dla firm przygotowana przez dzieci
Matematyka i fizyka we wdrażaniu przemysłu to nie wszystko. Nauki humanistyczne są odpowiedzialne za poszukiwanie nowych rozwiązań,
a ścisłe za umieszczanie ich w obliczonej przestrzeni. Zespół Roboklocków zauważył, że ten potencjał w największych ilościach drzemie właśnie w dzieciach.
Planem na 2021 rok jest wypracowanie metodyki pracy, która będzie filarem dla tworzenia aplikacji przedwdrożeniowych. Jest to element wkładu preprodukcyjnego do prac przemysłowych. Przykładem może być plan budowy szybu kopalnianego KGHM Cuprum, który być może jako pierwszy w wersji testowej skorzysta z pilotażu opracowanej metodyki działań aplikacji wdrożeniowej. Do takiego przedsięwzięcia należy zebrać dane analityczne oraz raporty, które dostarczają informacji o przyszłych pracach oraz zastosowanych rozwiązaniach. Inżynierowie zastanawiają się, jakich technik wydobycia użyć. W tym samym czasie dzieci w laboratorium na terenie WPT, pod okiem psychologów i behawiorystów, pracują nad problemem za pomocą klocków w sposób intuicyjny. Badania dowodzą, że praca manualna w połączeniu z umysłową, pobudzają do pracy blisko 80% neuronów w mózgu.
Roboklocki – More than robotics
Pod koniec 2021 roku zaplanowane jest zaprezentowanie pilotażu wypracowanej metodyki, która już w 2022 roku posłuży do produkcji aplikacji wdrożeniowych m.in. dla firm, które działają na terenie Wrocławskiego Parku Technologicznego. Na tej profesjonalnej przestrzeni Roboklocki już dziś rozwijają i testują swoje projekty, których głównym elementem są kultowe klocki Lego, a najlepszymi efektami kreatywność dzieci. Ponadto Konrad Jurga, przedstawiciel projektu, wierzy, że dziecięca pasja może wpłynąć na drogę życiową i całą karierę zawodową. Należy wybrać jedynie odpowiedni zestaw klocków.