Ośrodki Big Science to okazja do rozwoju nie tylko dla biznesu! Prowadzą one również działania skierowane do uczniów szkół na różnym poziomie edukacji, studentów oraz nauczycieli.
Kosmiczne projekty edukacyjne
Europejska Agencja Kosmiczna co roku uruchamia kilka projektów edukacyjnych przeznaczonych dla dzieci, młodzieży oraz nauczycieli z całej Europy, w tym Polski. Działania ESA skupiają się m.in. na promowaniu badań naukowych, ochronie klimatu oraz nauce programowania. Oto kilka z nich:
ASTRO PI
Program jest przeznaczony dla uczniów w wieku od 6 do 19 lat. Umożliwia on uczniom prowadzenie badań naukowych w przestrzeni kosmicznej oraz pisanie programów komputerowych, w tym takich które działają na komputerach Raspberry Pi znajdujących się na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej! ESA organizuje w ramach programu dwie misje – dla początkujących i bardziej zaawansowanych młodych programistów.
Moon Camp Challenge
Wspólny program edukacyjny ESA i Airbus, przeznaczony dla uczniów w wieku od 6 do 19 lat. Młodzież poprzez przeprowadzanie eksperymentów naukowych może przekonać się, jak wygląda życie na Księżycu i poznać różnice między Ziemią, a jej naturalnym satelitą. Zadaniem uczestników jest zaprojektowanie własnej bazy księżycowej dla astronautów. Program podzielony jest na trzy poziomy zaawansowania: Discovery dla początkujących, Explorers dla zespołów pośrednich i Pioneers dla zespołów zaawansowanych.
Climate Detectives
Uczniowie w wieku od 8 do 15 lat wcielają się w rolę Detektywów Klimatu. Dzieci poznają środowisko naturalne Ziemi, ich zadaniem jest zidentyfikowanie lokalnego problemu klimatycznego, zbadanie go za pomocą prawdziwych zdjęć satelitarnych lub własnych pomiarów naziemnych i zaproponowanie działań mających na celu jego zmniejszenie lub zlikwidowanie.
Pierwszy krok do kariery w CERN
Europejska Organizacja Badań Jądrowych CERN prowadzi kilka programów przeznaczonych dla studentów, absolwentów i doktorantów, które pozwalają na rozwój kariery w największej europejskiej organizacji naukowej. Działania te są skierowane nie tylko do osób związanych z naukami ścisłymi. Dwa kluczowe programy to:
Technical Student Programme
Program stawia na rozwój specjalistycznych umiejętności technicznych poprzez praktykę, mogą z niego korzystać osoby w trakcie studiów I lub II stopnia z zakresu fizyki stosowanej, inżynierii lub informatyki. Udział w TSP to okazja do zdobycia praktycznego doświadczenia lub zrealizowania własnego projektu w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych w Genewie. Staż w ramach programu może trwać od 4 do 12 miesięcy. Osoby, które się do niego zakwalifikują, otrzymują stypendium (wynagrodzenie 3300 franków szwajcarskich miesięcznie).
Administrative Student Programme
Administracyjny program stażowy to szansa na zdobycie doświadczeni w CERN nie tylko dla studentów kierunków ścisłych, ale też dla osób szukających praktycznego doświadczenia w innych dziedzinach związanych z administracją i zarządzaniem projektami badawczymi oraz komunikacją. Staż jest płatny (3300 franków szwajcarskich miesięcznie) i odbywa się stacjonarnie w Genewie.
Informacje o bieżących naborach do programów CERN i ESA można znaleźć na ich stronach internetowych.