SpaceForest

Typ: Firma

Branża: ElektronikaMechanikaNowe technologieSektor kosmicznyUsługi

Specjalizacja: Sensory i sieci sensoroweSprzęt kosmicznySystemy i podzespoły dla branży kosmicznejTechnologie sektora kosmicznegoTelekomunikacja

Rodzaj działalności: ProdukcjaR&DUsługi

Kraj: PolskaBelgiaChińska Republika LudowaFrancjaHolandiaIzraelLuksemburgNiemcyNorwegiaStany ZjednoczoneSzwajcariaSzwecjaTajwanTurcja

Współpraca z Instytucjami Big Science: ESAESS

Najważniejsze informacje

SpaceForest tworzy i komercjalizuje nowe technologie, specjalizując się w Technice Mikrofalowej, Sztucznej Inteligencji, Elektronice oraz w Technologiach Rakietowych. Najsilniejszym atutem firmy jest wysoce wykształcony, doświadczony i ambitny personel. Zatrudniamy projektantów, inżynierów i programistów z doświadczeniem w projektach realizowanych dla Europejskiej Agencji Kosmicznej i firm z branży kosmicznej. Używamy specjalistycznej aparatury pomiarowej oraz oprogramowania do projektowania i symulacji. Posiadamy także własny park maszynowy co pozwala nam kompleksowo realizować najbardziej wymagające zamówienia. Spółka zajmuje się między innymi projektowaniem i prototypowaniem podsystemów satelitarnych, technologiami bezprzewodowej transmisji energii mikrofalowej oraz bezprzewodowymi sieciami czujników do zastosowań w systemach kosmicznych.

Misją firmy SpaceForest jest dostarczanie klientom najwyższej jakości produktów oraz stałe udoskonalanie zakresu i jakości oferowanych usług, przy jednoczesnej dbałości o środowisko naturalne i szeroko rozumiany interes społeczny. W tym celu został wdrożony Zintegrowany System Zarządzania Jakością i Środowiskiem zgodny z wymaganiami normy PN-EN ISO 9001:2015 i PN-EN ISO 14001:2015

Oferujemy usługi obróbki mechanicznej (CNC) w różnych typach materiałów takich jak stal, aluminium, miedz czy materiały kompozytowe. Specjalizujemy się w projektowaniu i wykonywaniu precyzyjnych obudów elektroniki dla przemysłu kosmicznego.

Doświadczenie

Projekty dla ESA i ESS (opisane w "Doświadczeniu na rynku BigScience").

FTS - unikalne oprogramowanie do strojenia filtrów w oparciu o algorytmy sztucznej inteligencji. Pozwala znacznie przyspieszyć proces strojenia i zapewnia dużą jego powtarzalność. FTS może być stosowany m.in. w DVB, telekomunikacji czy technologiach kosmicznych.

Automatyczny system strojenia filtrów - w pełni zautomatyzowane rozwiązanie do strojenia filtrów za pomocą FTS oraz robota wyposażonego w szeroki zakresu śrub (nakrętki i śruby samokontrujące).

W pełni autonomiczny system śledzenia i transmisji danych używany do niezawodnego gromadzenia danych z rakiet lub innych obiektów latających na odległość.
Sterowana i w pełni możliwa do odzyskania rakieta suborbitalna z silnikiem hybrydowym na bazie ekologicznych materiałów pędnych - projekt współfinansowany przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. Czas trwania projektu: 2018-2023. Celem projektu jest zaprojektowanie i zbudowanie pierwszej polskiej rakiety suborbitalnej zdolnej do przenoszenia do 50 kg komercyjnego ładunku na wysokości do 150 km. 11-metrowa rakieta zapewni opłacalną platformę do badań środowiska mikro-grawitacji.
Nowe metody optymalizacji i ich badanie pod kątem zastosowania do urządzeń mikrofalowych wymagających strojenia. Rezultatem tego projektu były nowe, opracowane algorytmy strojenia filtrów opublikowane w ponad 20 pracach naukowych.

Technologia bezprzewodowego przesyłania energii (WPT).

Sukcesy i nagrody

Zakończone sukcesem projekty wdla Europejskiej Agencji Kosmicznej m.in. jako strona koordynująca projekt we współpracy z zagranicznymi partnerami.

Wysoka jakość dostarczanych rozwiązań dla przemysłu big science, m.in. sprzęgacze kierunkowe dla ESS w Lund, Szwecja

Opracowanie unikalnych w skali światowej metod strojenia filtrów oraz wdrożenie ich na rynku, m.in. u dużych integratorów technologii kosmicznych.

Kilkadziesiąt publikacji w prestiżowych czasopismach naukowych m.in. IEEE powstałych na bazie odkryć i badań związanych z rozwijaniem innowatorskich technologii.

W projekcie rakiety suborbitalnej udany lot prototypu rakiety suborbitalnej (BIGOS4) na wysokość 15km przy prędkości 2Ma oraz odzyskanie rakiety w całości, w stanie pozwalającym na odbycie przez nią kolejnego lotu.

Złoty Medal Fromborski przyznany za „opracowanie unikalnych w skali światowej metod strojenia filtrów mikrofalowych oraz wdrożenie opracowanej technologii w przemyśle kosmicznym”. Wyróżnienie przyznawane jest osobie lub instytucji ze szczególnymi osiągnięciami w krzewieniu myśli kopernikańskiej.

Doświadczenie w projektach Big Science

Sprzęgacze kierunkowe dużej mocy - projekt dla Politechniki Warszawskiej. R&D i produkcja wysokiej mocy (do 500 W) przestrajalnych sprzęgaczy kierunkowych. Sprzęgacze są stosowane w akceleratorze cząstek ESS w Lund, Szwecja.

R&D i kwalifikacja generatorów częstotliwości - projekt z ESA i RUAG Space AB. Cel: zaprojektowanie i przetestowanie kluczowych funkcji generatorów częstotliwości dla zastosowań kosmicznych w różnych pasmach częstotliwości. Generatory zostały zaprojektowane tak, aby spełniały rygorystyczne wymagania dotyczące szumu fazowego. Cel: TRL7.

Niezawodna infrastruktura komunikacji bezprzewodowej, w ramach programu EC Artemis. Partnerzy: Thales Alenia Space España i Politechnika Gdańska. Cel: zastąpienie okablowania pomiędzy różnymi czujnikami i tłumikami łączami bezprzewodowymi do zastosowań w obiektach latających. Zweryfikowano w dwóch lotach rakietowych.

Podwójne redundantne źródło sygnału średniej mocy - projekt z ESA i RUAG Space AB. Cel: zaprojektowanie, przetestowanie i kwalifikacja źródła redundantnego sygnału nadrzędnego o średniej mocy do zasilania sygnałem odniesienia wielu przetwornic częstotliwości. Zastosowanie: transmisja satelitarna.

Wysoce zintegrowany półprzewodnikowy wzmacniacz mocy działający w paśmie X - projekt z ESA i TESAT-Spacecom. Cel: zaprojektowanie wysoce zintegrowanego wzmacniacza mocy działającego w typowym zakresie częstotliwości wykorzystywanym dla nadajników łącza w dół w misjach obserwacji Ziemi.

Potencjał do współpracy

- producenci i integratorzy systemów telekomunikacyjnych
- instytuty naukowe
- integratorzy technologii kosmicznych
- producenci filtrów mikrofalowych
- firmy z sektora obronnego
- organizacje i agencje kosmiczne
- podmioty poszukujące rozwiązań w zakresie technologii mikrofalowych

Dane kontaktowe

SpaceForest

Al. Zwyciestwa 96/98
81-451 Gdynia
Polska

+48 698 21 86

Case study

SpaceForest – dostawca ESS i ESA

Podejmować wyzwania i uczyć się wraz z projektem – to recepta na sukces według SpaceForest, firmy która zrealizowała już kilka projektów dla Wielkiej Nauki. Historia firmy sięga roku 2004 roku, kiedy pojawiła się na rynku jako Telemobile Electronics – gdyńskie przedsiębiorstwo specjalizujące się w usługach dla telekomunikacji. Przez pierwsze lata firma zajmowała się obsługą operatorów telefonii komórkowej jako nieautoryzowany serwis sprzętu, szczególnie podzespołów stacji bazowych (BTS). Już wtedy właściciele firmy przyjęli dwa ważne założenia – po pierwsze nie stawiaj sobie ograniczeń, po drugie - ucz się podejmując wyzwania. Samo to, że firma była nieautoryzowanym serwisem wymuszało na niej niestandardowe podejście do realizacji usług. Brak dokumentacji technicznej i wsparcia producentów sprawił że wielu rzeczy trzeba było nauczyć się we własnym zakresie,...
Więcej