Ośrodki Big Science to najczęściej międzynarodowe organizacje, w których rozwój inwestują ich kraje członkowskie. Potencjał inwestycyjny rynku Wielkiej Nauki wiąże się nie tylko z korzyściami płynącym z działalności tego typu instytucji(np. z dostępu do taniej energii) ale przede wszystkim z tego, jak wzrasta wartość gospodarek, do których transferowane są technologie w nich wykorzystywane.
Innowacje to dziś podstawa rozwoju niemal każdego sektora gospodarki. Big Science to ważne ich źródło i katalizator. Firmy, które nawiązują współpracę z ośrodkami takimi jak CERN, ESS, ESO czy F4F posiadają ogromny potencjał do komercjalizacji wywodzących się stamtąd produktów, czy technologii. To inwestycja, która może w przyszłości przynosić duże zyski i dawać przewagę rynkową.
Rynek Big Science wyznacza trendy w rozwoju nowych technologii. Komercjalizowane rozwiązania powstające na rzecz eksperymentów naukowych to obszary o wielomiliardowej wartości rynkowej. To z Wielkiej Nauki wywodzi się np. protokół WWW, WiFi, systemy detekcji dwutlenku węgla, drukarki 3D czy też oprogramowanie do pojazdów autonomicznych.