Big Science Business Forum – Hiszpania 2020, Polska 2022?

Big Science Business Forum (BSBF) to konferencja dedykowana rynkowi Big Science, który tworzy się wokół ośrodków Wielkiej Nauki takich jak CERN, ESA, ESO, ITER, ESS, XFEL, czy EMBL. Jego uczestnikami są firmy i instytucje związane z różnymi dziedzinami sektora high-tech, które mogą być dostawcami produktów i usług do instytucji Big Science. Pierwsza edycja tego wydarzenia odbyła się między 26 a 28 lutego 2018 r. w Kopenghadze. Zorganizowana została przez Duńską Agencję ds. Nauki i Szkolnictwa Wyższego przy Ministerstwie Szkolnictwa Wyższego
i Nauki oraz przez portal BigScience.dk. Udział w niej wzięła również delegacja Wrocławskiego Parku Technologicznego, koordynatora BIG SCIENCE HUB.

Niemal 1000 uczestników, 120 prezentacji, ponad 800 spotkań dwustronnych i 20 imprez towarzyszących. Tak można opisać w liczbach pierwszą edycję BSBF. Wzięli w niej udział reprezentanci 9 ośrodków Big Science, którymi były:

  • Europejska Agencja Badań Jądrowych CERN,
  • Europejska Agencja Kosmiczna ESA,
  • Europejskie Źródło Spalacyjne ESS,
  • Fuzja dla Energii F4E,
  • Europejskie Obserwatorium Południowe ESO,
  • Europejskie Laboratorium Biologii Molekularnej EMBL,
  • Europejskie Centrum Promieniowania Synchrotronowego ESRF,
  • Europejski Rentgenowski Laser na Swobodnych Elektronach XFEL,
  • Instytut Laue-Langevin ILL.

Delegacja polskiego przemysłu została przygotowana przez Wrocławski Park Technologiczny, pod patronatem merytorycznym Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Celem WPT jest inspirowanie, dostarczanie wiedzy i realnej pomocy polskim przedsiębiorcom i przedstawicielom nauki w dołączaniu do innowacyjnych projektów Big Science związanych z eksploracją dotąd niezagospodarowanych obszarów otaczającego nas świata, w tym projektów z branży kosmicznej – mówi Maciej Potocki, Prezes Zarządu Wrocławskiego Parku Technologicznego.

Na wspólnym stoisku pokazującym potencjał krajowego rynku high-tech wystawiło się pięć innowacyjnych przedsiębiorstw, w tym KrioSystem, PUE S.A., Creotech Instruments i S2 Innovations. W trakcie BSBF Sylwia Wójtowicz, polski ILO ITER oraz CERN, przeprowadziła prezentację pokazującej potencjał  polskiego przemysłu do realizacji zamówień na rzecz projektów Wielkiej Nauki.  Zaprezentowała też koncepcję projektu BIG SCIENCE HUB, który działa już od ponad pół roku.

Grenada 2020, Polska 2022?

Druga edycja Big Science Business Forum (BSBF) odbędzie się w hiszpańskiej Granadzie w dniach 6-10 października 2020 roku. Po sukcesie kopenhaskiego Big Science Business Forum będzie to kolejne wydarzenie, które zgromadzi w jednym miejscu przedstawicieli firm, instytucji i ośrodków Big Science. Ten zorientowany biznesowo kongres ma stworzyć nowe punkty styczne i rozszerzyć płaszczyznę współpracy między ośrodkami naukowymi i przemysłem, szczególnie tym zorientowanym na high-tech.

Organizacją drugiej edycji wydarzenia zajmuje się hiszpański ośrodek CDTI (The Centre for the Development of Industrial Technology) oraz MICIU (Ministry of Science, Innovation and Universities), odpowiednik polskiego Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz CIEMAT (Centro de Investigaciones Energéticas, Medioambientales y Tecnológicas).

Można już dokonać wcześniejszej rejestracji jako uczestnik, wystawca lub sponsor konferencji. Istnieje również możliwość zapisania się na listę mailingową dotyczącą BSBF 2020. By dowiedzieć się więcej, należy napisać na adres: bsbf@2020@cdti.es. W programie kongresu będą sesje plenarne i równoległe, spotkania 1:1, sesje posterowe dla sektora SME oraz różnego typu wydarzenia towarzyszące.

Bez wątpienia Polska rośnie siłę w sektorze Big Science. Nasz projekt BIG SCIENCE HUB, działalność ILO Network, skupiającej ILO CERN, ITER, ESO i ESS, misje takiej jak Poland@CERN 2019, pokazują nasze krajowe firmy i instytucje mają nie tylko ogromny potencjał, ale i możliwości działania na tym rynku. Sądzę, że warto to promować i stale będziemy podejmować ku temu kolejne kroki. Z pewnością krokiem milowym, na który będziemy gotowi, byłaby dla nas nie tylko obecność na BSBF, które odbędzie się w Granadzie, ale i organizacja kolejnej edycji forum w 2022 roku. Tak jak głosi hasło naszego projektu – przyszłość trzeba zaprojektować. Pracujemy nad tym, by polski sektor rynku Big Science stale się umacniał i prężnie rozwijał. Zapraszamy do współpracy, wszystkich, którzy chcą się do tego przyczynić i tym samym na tym skorzystać – podsumowuje Sylwia Wójtowicz, ILO CERN I ITER, dyrektor ds. komercjalizacji i rozwoju Wrocławskiego Parku Technologicznego.