Europejska Organizacja Badań Jądrowych CERN prowadzi różnorodne działania mające wspierać przedsiębiorców w wykorzystaniu jej technologii w przemyśle i biznesie. Jednym z nich jest budowa sieci inkubatorów przedsiębiorczości CERN – CERN Business Incubation Centres Network (CERN BICs). Jest to spójne z misją CERN, która zakłada transfer wyników badań naukowych prowadzonych w organizacji do społeczeństw na całym świecie.
Do tej pory CERN utworzył sieć siedmiu inkubatorów przedsiębiorczości w krajach członkowskich organizacji, a w planach jest otwarcie kolejnych, w tym m.in. na Litwie. Ich zadaniem jest wspieranie przedsiębiorców w wykorzystywaniu eksperckiej wiedzy i technologii CERN w produktach i usługach, które oferują na rynku. Mogą oni liczyć na konsultacje i wsparcie techniczne specjalistów pracujących w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych oraz korzystać na preferencyjnych warunkach z jej własności intelektualnej.
Inkubatory oferują też przestrzenie biurowe, ekspertyzy, wsparcie biznesowe i networkingowe oraz pomoc w uzyskiwaniu finansowania na działalność.
Knowledge Transfer Group
Sieć CERN BICs nie działa jeszcze we wszystkich państwach członkowskich CERN.
– Mamy nadzieję, ze w najbliższych latach uda się utworzyć centrum biznesowe CERN również w Polsce. Zainteresowanie działalnością innych, wyspecjalizowanych inkubatorów przedsiębiorczości w naszym kraju, jak np. ESA BIC pokazuje, że to temat z ogromnym potencjałem. Brak BIC w Polsce nie oznacza jednak, że nasze startupy zainteresowane wykorzystaniem technologii CERN, nie otrzymają wsparcia od Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych. Udzielaniem go zajmuje się Knowledge Transfer Group CERN – komentuje Sylwia Wójtowcz, ILO CERN w Polsce, dyrektor ds. komercjalizacji i rozwoju Wrocławskiego Parku Technologicznego.
Startup zainteresowany współpracą z CERN może uzyskać od CERN Knowledge Transfer Group wsparcie w wielu obszarach w tym doradztwa biznesowego i własności intelektualnej. Pierwszy z nich obejmuje m.in. pomoc w stworzeniu biznesplanu, w procesie tworzenia firmy opartej o technologię i wiedzę z CERN, w uzyskiwaniu dofinansowań i tworzeniu strategii finansowej, w rekrutacji oraz w tworzeniu aplikacji do różnego typu projektów. Zaliczają się do niego również tzw. „pitch coaching”, czyli treningi w prezentowaniu oferty firmy inwestorem, dostęp do bazy programów szkoleniowych i sieci networkingowej CERN i jego partnerów. Jeśli chodzi o wsparcie z zakresu własności intelektualnej, Europejska Organizacja Badań Jądrowych skupia się na popularyzacji wykorzystania i technologii CERN w przemyśle i biznesu wsparciu w ich wdrażaniu zgodnie z politykami CERN, o których pisaliśmy w tym artykule.
Przedsiębiorcy zainteresowani uzyskaniem takiego wsparcia powinni skontaktować się z polskim łącznikiem przemysłowym z CERN (ang. Industrial Liaison Officer).