Above and Beyond – polskie firmy z prestiżową wystawą o kosmosie

10 kwietnia 2019 roku w centrum nauki Oude Sterrewacht w Lejdzie (Holandia) otwarta została stworzona przez Polaków wystawa Above and Beyond poświęcona poznawaniu i eksploracji kosmosu na przestrzeni ostatniego wieku. Ekspozycję zainaugurował astronauta NASA John Grunsfeld, nowojorska blogerka Maria Popova, autorka bloga Brain Pickings oraz prof. Ewine von Dishoeck, prezydent Międzynarodowej Unii Astronomicznej.

Projekt dla Uniwersytetu w Lejdzie oraz miasta Lejda powstał z inicjatywy dwóch polskich firm – Science Now, studia designu strategicznego odpowiedzialnego za koncept kreatywny wystawy oraz Stellar Fireworks, odpowiedzialnego za produkcję ekspozycji. Język graficzny na potrzeby projektu opracowało Leniva Studio.

 

To mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości – dokładnie 50 lat temu słowa te wypowiedział Neil Armstrong stawiając stopę na powierzchni Księżyca jako pierwszy człowiek w historii. Od tego czasu odbyło się kilkaset misji kosmiczną mających na celu badanie Wszechświata i poszukiwanie odpowiedzi na pytania o jego powstanie czy istnienie życia pozaziemskiego? Wystawa w Lejdzie to kontynuacja projektu wystawy podróżującej zainicjowanej w sierpniu 2018 roku przez Międzynarodową Unię Astronomiczną (IAU). Projekt opracowany w duchu open source został zaprezentowany podczas kongresu astronomów w kompleksie ONZ w Wiedniu, a jego lokalne wersje powstały do tej pory m.in. w Argentynie, Indiach, Indonezji czy Japonii.

 

Wystawa to próba podsumowania i przeprowadzenia widza krok po kroku przez najważniejsze wydarzenia z dziedziny nauki, technologii i kultury, które miejsce miały w ciągu ostatnich stu lat badania kosmosu. Przedstawia wieloletni proces, który doprowadził do takich osiągnięć jak m.in. odkrycie planet poza Układem Słonecznym czy uzyskanie pierwszego zdjęcia czarnej dziury. To również intrygująca, kreatywna spekulacja na temat tego, co może czekać nas w najbliższym stuleciu. Kiedy zbudujemy bazę na Księżycu? Czy odbędzie się załogowa misja na Marsa? Czy istnieje więcej niż jeden wszechświat? Czy gdzieś poza Ziemią jest życie? Czy kiedykolwiek stworzymy teorię wszystkiego? To zaledwie kilka z pytań, na które twórcy wystawy starają się odpowiedzieć.

 

Na potrzeby wystawy polscy twórcy zaprojektowali nie tylko nowe interpretacje skomplikowanych zagadnień naukowych, ale także odnieśli się do najciekawszych kosmicznych motywów obecnych w kulturze. W angażującej formie przedstawiono m.in. motyw znany z płyty Joy Division Unknown Pleasures inspirowany pierwszym radiowym zapisem pulsara, wizerunki Alberta Einsteina w pop-artowej kresce Andiego Warhola czy rozrysowane blueprinty najbardziej ikonicznych statków kosmicznych znanych z filmów science-fiction (m.in. U.S.S. Entreprise czy Solaris).

 

Wystawie towarzyszy również seria plakatów Visions of the Future zaprojektowana przez cenionego na świecie ilustratora – Macieja Rębisza, który współpracował wcześniej m.in. z NASA i ESA. Przedstawiają one scenariusze możliwych do zrealizowania w przyszłości, ale na dzień dzisiejszy pozostających jeszcze w sferze fikcji, wydarzeń i projektów dotyczących eksploracji kosmosu.