Relacja z Big Science Partner & Industry Day

Za nami spotkanie polskiego przemysłu z przedstawicielami instytucji Big Science. By przedstawić możliwości biznesowej współpracy z ośrodkami badawczo-naukowymi, do Krakowa przyjechali przedstawiciele Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN, Europejskiego Źródła Spalacyjnego ESS, Fusion For Energy oraz, w imieniu Europejskiej Agencji Kosmicznej, POLS-y, czyli Polskiej Agencji Kosmicznej.

Konferencja została zorganizowana we współpracy Wrocławskiego Parku Technologicznego (WPT) z Instytutem Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie. Odbyła się dzięki inicjatywie polskich ILO, czyli łączników przemysłowych jednych z największych organizacji badawczo-naukowych w Europie – Sylwii Wójtowicz, dyrektora ds. rozwoju i komercjalizacji WPT, która reprezentuje Europejską Organizację Badań Jądrowych CERN i Fusion for Energy oraz Dariusza Bociana z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN, przedstawiciela Europejskiego Źródła Spalacyjnego ESS. Wspólnie dążą oni do utworzenia w Polsce ILO NETWORK, czyli sieci networkingowej, która ułatwi polskim firmom wchodzenie na rynek Big Science.

 
Organizacje Big Science, takie jak CERN, Europejska Agencja Kosmiczna ESA, Europejskie ESS, czy Fusion for Energy to ośrodki dysponujące wielomilionowymi budżetami. Rozdysponowują je na finansowanie codziennej działalności, jak i inwestycje związane z innowacjami, tworząc rynek Big Science, który stoi otworem również przed polskimi przedsiębiorcami. O zasadach i aktualnym zapotrzebowaniu ośrodków opowiedzieli Jerome Pierlot z Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN, szef sekcji IPT-PI-AT, Mirko Menninga, Lider Zespołu Zarządzania Zamówieniami Europejskiego Źródła Spalacyjnego ESS, Benjamin Perier, specjalista ds. zakupów, reprezentujący Fusion for Energy oraz Zbigniew Burdzy z Polskiej Agencji Kosmicznej.

Na konferencji swoją premierę miał portal BIG SCIENCE HUB, platforma łącząca biznes i naukę. Jego start ogłosiła Sylwia Wójtowicz, reprezentująca WPT, inicjatora i koordynatora powstania platformy. – Cieszy nas, że idea stojąca za BIG SCIENCE HUB jak i sama platforma została tak dobrze przyjęta. Mam nadzieję, że polskie firmy zaangażują się w jej rozbudowę i stanie się ona bazą wiedzy, kontaktów i informacji dla sektora high-tech, który na wejściu w Big Science może jedynie zyskać – komentuje Sylwia Wójtowicz.

Pomiędzy prelekcjami, ale też po ich zakończeniu miały miejsce spotkania i rozmowy B2B. Przedsiębiorcy mogli wymienić doświadczenia między sobą oraz zaprezentować się zagranicznym organizacjom. Spotkanie było przydatne również dla reprezentantów uczelni wyższych. – Big Science Partner & Industry Day było bardzo owocnym spotkaniem. Cieszy szczególnie to, że powstaje platforma, której dotychczas brakowało w Polsce, łącząca biznes i naukę. Możliwość nawiązania kontaktu z potencjalnymi, wyspecjalizowanymi partnerami czy przedstawicielami największych ośrodków badawczych jak CERN czy Fusion for Energy, jest nie do przecenienia. Uczelniom wyższym pomaga to zaangażować odpowiednie firmy we współpracę i w komercjalizację ich technologii – komentuje Dariusz Makowski z Politechniki Łódzkiej.

Polskie firmy odkrywają potencjał Big Science – coraz odważniej wchodzą na ten rynek i z sukcesami sięgają po zamówienia z największych jego ośrodków, takich jak CERN, ESS czy ESA. Udział w wydarzeniach takich jak Big Science Partner & Industry Day to okazja, by zdobyć praktyczne informacje, jak to zrobić.