Chemia i farmaceutyka to jedne z najprężniej rozwijających się branż na Dolnym Śląsku. Wyróżniają się dynamicznym wzrostem pod względem zatrudnienia i wartości produkcji oraz zaangażowaniem w rozwój innowacji. Są to sektory mocno stawiające na działania B+R (badawczo-rozwojowe).

Na terenie województwa dolnośląskiego działa wiele firm związanych z różnymi specjalizacjami z zakresu chemii i farmaceutyki – od wytwarzania różnorodnych wyrobów chemicznych (jak gazy chemiczne czy chemikalia organiczne), przez produkcję chemii budowlanej, kosmetologię, wytwarzanie leków po farmaceutykę opartą na zielarstwie. Warto tu wymienić niektóre z nich jak choćby: Hasco-lek S.A., LG Chem, PCC Rokita, Colgate-Palmolive, Selena FM, Torf Corporation czy też Herbapol.

Rozwój branży chemicznej i farmaceutycznej na Dolnym Śląsku jest możliwy głównie dzięki doskonale rozwiniętej infrastrukturze sektora badawczo-rozwojowego w regionie i wsparciu wyspecjalizowanych instytucji otoczenia biznesu (IOB). Najważniejszymi ośrodkami tego typu są: PORT (dawniej EIT+) oraz Wrocławski Park Technologiczny (WPT). W WPT działają: Laboratorium i Prototypownia Chemii i Biotechnologii, Laboratorium i Prototypownia Inżynierii Materiałowej i Biomedycznej, czy też Laboratorium Skalowania Procesów Chemicznych. W PORT dostępne są natomiast laboratoria związane z analizą DNA, inżynierią białka i oddziaływań międzycząsteczkowych czy też mikrobiologią. To właśnie we współpracy z nimi powstały innowacyjne startupy takie jak Aperion Sythesis czy Silesian Catalyst zajmujące się  syntezą organiczną. Na Dolnym Śląsku powstają i  prężnie rozwijają się firmy z sektora chemii i farmaceutyki. Wśród nich są np.: Technox, Xenico Pharma, Lipid Systems, Stem Cells Spin czy GLG Pharma. Warto też wyróżnić Centrum Badawczo-Rozwojowe Novasome, firmę świadczącą usługi analityczne związane medycyną, farmacją i przemysłem kosmetycznym. W jej strukturach działa Laboratorium Innowacyjnych Technologii Medycznych (LITM), a firma jest członkiem Klastra Nutribiomed.

 

Czytaj więcej o tym, jak uzyskać wsparcie

 

Logo UE

Projekt współfinansowany przez Unie Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Skip to content