Instytucje Big Science to określenie międzynarodowych organizacji czy też ośrodków naukowo-badawczych związanych z przedsięwzięciami dotyczącymi Wielkiej Nauki. Są one odpowiedzialne za prowadzenie na szeroką skalę eksperymentów i badań naukowych oraz rozbudowę infrastruktury do tego niezbędnej. Efektem ich działalności są innowacje, które zmieniają oblicze nie tylko nauki, ale i przemysłu, a co za tym idzie naszego codziennego życia i przyszłości ludzkości.
Europa jest prawdziwą potęgą jeśli chodzi o rozwój Big Science. Infrastruktura ulokowania na jej terenie oraz fundusze przeznaczone na jej funkcjonowanie niosą ze sobą ogromny potencjał. Międzynarodowe zespoły naukowców i inżynierów pracują m.in. nad projektami związanymi z energią jądrową, eksploracją kosmosu czy też biologią molekularną.
• CERN – Europejska Organizacja Badań Jądrowych (ang. Conseil Européen pour la Recherche Nucléaire)
• F4E – Fuzja dla Energii (ang. Fusion for Energy lub The European Joint Undertaking for ITER and the Development of Fusion Energy)
• ESA – Europejska Agencja Kosmiczna (ang. European Space Agency)
• ESS – Europejskie Źródło Spalacyjne (ang. European Spallation Source)
• ESO – Europejskie Obserwatorium Południowe (ang. European Southern Observatory)
Instytucje Big Science dają potencjał rozwoju nie tylko naukowcom, którzy mogą prowadzić we współpracy z nimi badania i eksperymenty. Kooperacja z nimi to też źródło korzyści dla biznesu. Ich funkcjonowanie wiąże się z ogromnym zapotrzebowaniem na różnego rodzaju produkty i usługi, nie tylko te związane z innowacjami. By je zrealizować instytucje dysponują często wielomiliardowymi budżetami – środki te mogą trafiać do firm i innych podmiotów, które nawiążą z nimi współpracę.
Europejska Organizacja Badań Jądrowych to jedna z największych i najbardziej respektowanych na świecie instytucji badawczo-naukowych. Przy wykorzystaniu m.in. Wielkiego Zderzacza Hadronów Prowadzi badania nad fundamentalną strukturą wszechświata.
Europejska Agencja Kosmiczna zajmuje się eksploracją i wykorzystaniem przestrzeni kosmicznej. Prowadzi projekty które nie tylko mają zwiększyć poziom wiedzy o Ziemi i kosmosie ale też przyczynić się do rozwoju technologii, głównie satelitarnych, które zwiększą poziom innowacyjności europejskiego przemysłu.
Europejskie Źródło Separacyjne to projekt, który skupia się na budowie najsilniejszego na świecie impulsowe źródło neutronów do badania materii. Ta zaawansowana technologicznie infrastruktura badawcza umożliwi przeprowadzanie eksperymentów związanych z fizyką cząstek, nowymi źródłami energii, medycyną, biochemią czy farmakologią.
Europejskie Obserwatorium Południowe to organizacja zajmująca się wspieraniem i organizowaniem współpracy przy badaniach na rzecz astronomii oraz astrofizyki. Swój budżet wydatkuje głównie na stały rozwój infrastruktury badawczej. Obecnie jest w trakcie największego na świecie teleskopu ELT (ang. Extremly Large Telescope).
Fuzja dla Energii to organizacja której zadaniem jest zarządzanie wkładem Unii Europejskiej w projekt ITER, czyli budowę największego na świecie eksperymentalnego reaktora termonuklearnego. Zajmuje się też współpracą z europejskim przemysłem i branżą B&R w celu finansowania projektów związanych z budową, produkcją i testowaniem komponentów technicznych do reaktorów termojądrowych.