Scanway
Typ: Firma
Branża: Edukacja i działalność badawczaPrzemysłSektor kosmiczny
Specjalizacja: Automatyzacja i robotyka procesów technologicznychInneIntegracja satelitówOptoelektronikaOptykaProcesy R&DPrzetwarzanie, analiza, modelowanie danychSatelity i technologie satelitarneSprzęt kosmicznySystemy i podzespoły dla branży kosmicznejSystemy pomiaroweTechnologie sektora kosmicznegoZbieranie, przesyłanie, przetwarzanie danych satelitarnych
Rodzaj działalności: ProdukcjaR&DStartup
Kraj: Polska
Współpraca z Instytucjami Big Science: ESA
Przejdź do:
Najważniejsze informacje
Scanway to firma z sektora MŚP z siedzibą we Wrocławiu. Od jej założenia pod koniec 2015 r., firma realizowała projekty w różnych branżach, między innymi w sektorze kosmicznym, w którym prowadziła działalność edukacyjną, zanim przekształciła się w podmiot opracowujący innowacyjne technologie kosmiczne. Główne kompetencje firmy to skanowanie 3D, przetwarzanie obrazu, systemy wizyjne i obserwacje zdalne. Na tej podstawie firma Scanway opracowuje i wdraża systemy pomiarowe do różnych aplikacji przemysłowych, zawsze dostosowanych do potrzeb klienta.
Jednym z głównych projektów firmy jest ScanSAT - pierwszy polski satelita do obserwacji Ziemi o wysokiej rozdzielczości.
Doświadczenie
Zespół Scanway składa się z 20 osób, w tym byłych pracowników ESA, których doświadczenie jest nieocenione podczas prowadzenia projektów z Agencją Kosmiczną i utrzymywania standardów branżowych. Pracownicy Scanway posiadają doświadczenie w branży kosmicznej uzyskane dzięki pracy w projektach REXUS/BEXUS oraz w CBK PAN. Ponadto interdyscyplinarny know-how spółka posiada dzięki osobom pracującym nad projektami przemysłowymi w branży motoryzacyjnej, IT lub energetycznej.
Sukcesy i nagrody
Marzec 2017 roku - firma Scanway jako pierwsza dolnośląska firma umieszcza swoją aparaturę w przestrzeni kosmicznej
Wrzesień 2017 roku - firma rozpoczyna dofinansowany z NCBiR projekt satelitarny "ScanSAT"
Listopad 2017 roku - Prezes Scanway - Jędrzej Kowalewski uhonorowany statuetką "Rzetelni dla Biznesu" na wniosek Marszałka Województwa Dolnośląskiego
Grudzień 2017 roku - w firmę inwestuje Polska Grupa Energetyczna Ventures
Czerwiec 2018 roku - firma zamyka pierwszy etap badań nad satelitą ScanSAT, udowadniając wysoką rozdzielczość uzyskiwaną z teleskopu pokładowego
Październik 2018 roku - w firmę inwestuje Dolnośląski Fundusz Rozwoju Inwestycyjny
Czerwiec 2019 - Jedynka Gazety Wyborczej w kategorii Firma Przyszłości w rankingu "30-lecie przemian gospodarczych Dolnego Śląska”, według rankingu Gazety Wyborczej.
Doświadczenie w projektach Big Science
Pierwsza doświadczenie Big Science w dziedzinie działań kosmicznych było powiązane z programem REXUS / BEXUS, koordynowanym przez ESA. Pracownicy firmy uczestniczyli w projekcie stratosferycznym FREDE 2015, a firma dostarczyła kompletny system pomiarowy dla eksperymentu DREAM - pierwszej w historii aparatury monitorującej proces wiercenia w warunkach mikrograwitacji i próżni kosmicznej. Doświadczenia te wystarczyły firmie, aby rozpocząć kolejny projekt kosmiczny. Biorąc pod uwagę kompetencje optyczne Scanway zdołał pozyskać fundusze zarówno od instytucji państwowej (NCBiR), jak i od prywatnego inwestora na budowę optycznego instrumentu dla własnego projektu satelitarnego ScanSAT. Ma być on pierwszym polskim satelitą obserwacyjnym Ziemi o wysokiej rozdzielczości. ScanSAT wykorzystuje nowatorskie techniki skanowania wraz z konwencjonalnymi rozwiązaniami optycznymi, aby zapewnić obrazowanie multispektralne z niskiej orbity okołoziemskiej. Ponieważ kompetencje Scanway są w większości oparte na inżynierii optycznej, większość ważnych podsystemów, takich jak EPS lub TT&C, ma być zintegrowana z wykorzystaniem komponentów COTS.
Potencjał do współpracy
Dzięki doświadczeniu w komercjalizacji i przekuwaniu technologii kosmicznych w możliwe do szerokiego zastosowania produkty i rozwiązania, firma wdraża również w ziemskich zastosowaniach:
- systemy skanowania 3D,
- technologie komputerowej i automatycznej obróbki obrazów,
- rozwiązania automatyki,
- niezawodne systemy stałego monitoringu i obserwacje zdalne