KP Labs sp. z.o.o

Typ: FirmaOśrodek Big Science

Branża: AeronautykaITMechanikaNowe technologieSektor kosmiczny

Specjalizacja: Przetwarzanie na orbicie i autonomia w kosmosieSatelity i technologie satelitarneSieci i technologie geoinformacyjne Sprzęt kosmicznyTechnologie sektora kosmicznego

Rodzaj działalności: R&DStartup

Kraj: Polska

Współpraca z Instytucjami Big Science: ESA

Najważniejsze informacje

KP Labs specjalizuje się w rozwoju zaawansowanych technologii dla sektora kosmicznego. Firma należy do sektora NewSpace, co oznacza, że poza instytucjami rządowymi swoją ofertę kieruje również do prywatnych przedsiębiorców i klientów komercyjnych. Głównymi obszarami działalności firmy są szerokie zastosowania uczenia maszynowego dla rynku kosmicznego oraz rozwój technologii obrazowania hiperspektralnego.

Zaplanowana na rok 2022 misja Intuition-1 ma na celu obserwację Ziemi za pomocą satelity 6U wyposażonego w kamerę hiperspektralną oraz komputer Leopard umożliwiający przetwarzanie danych na orbicie.

Kluczowe rozwiązania:
- Zebra X1 – to lekki instrument hiperspektralny o zakresie pozyskiwanego obrazowania 470-900 nm przy 150 kanałach. Wyróżnia się zdolnością do wykonywania nalotów w zmiennych warunkach atmosferycznych oraz wyjątkową jakością wynikowego obrazowania dzięki zastosowaniu dodatkowego obiektywu monochromatycznego.
- Leopard - jednostka przetwarzania danych zgodna ze standardem stosowanym w CubeSat’ach. Został zaprojektowany w celu wspomagania, przechwytywania, zarządzania i przetwarzania danych na orbicie. Leopard, zamiast wysyłać ogromne nieprzetworzone zestawy danych do stacji naziemnych, wykorzystuje sieci neuronowe do przetwarzania danych na pokładzie. Dzięki temu na ziemię wysyłane są najistotniejsze informacje. Skrócenie czasu i kosztów przesyłu i przetwarzania danych umożliwia skupienie się na szybkiej reakcji na wykryte zjawiska.

Doświadczenie

W 2016 grupa inżynierów i naukowców związanych z Politechniką Śląską w Gliwicach, postanowiła przekuć swoje pasje w rzeczywistość i stworzyć firmę, która połączy naukę z biznesem. Firma zlokalizowana jest w Gliwicach, na południu Polski. Nasz zespół składa się z ponad 40 specjalistów, którzy nabywali doświadczenie poprzez udział w projektach z zakresu obrazowania medycznego i wizji komputerowej. Projekty obejmowały m.in. zwiększenie efektywności diagnostycznej obrazowania medycznego oraz poprawę analizy TK w zastosowaniach kardiochirurgicznych.

KP Labs posiada również doświadczenie w zakresie segmentacji obrazów hiperspektralnych, wizji komputerowej, tworzenia i implementacji algorytmów do analizy obrazów satelitarnych oraz tworzenie głębokich sieci neuronowych i algorytmów heurystycznych.

W roku 2019 z sukcesem zakończyliśmy projekt inteligentnego monitoringu wizyjnego CityEye opartego na autorskich rozwiązaniach z zakresu stereowizji i uczenia maszynowego w celu przypisania wykrytych obiektów do odpowiednich klas, np. ludzi, samochodów osobowych i ciężarowych. W ramach współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną opracowaliśmy szereg rozwiązań, które bardziej szczegółowo omówione zostały w punkcie dotyczącym współpracy na rynku Big Science.

W ramach współpracy z Future Processing i FP Instruments uczestniczyliśmy w projekcie PW-Sat2 (https://pw-sat.pl/en/home-page/) zainicjowanym przez Studentów Politechniki Warszawskiej. Wspieraliśmy projekt dostarczając rozwiązania w dziedzinie software’u i hardware’u. Satelita został z powodzeniem wystrzelony 3 grudnia 2018 roku.

Sukcesy i nagrody

Nasze najnowsze osiągnięcia, nagrody i publikacje:
- Wspólnie z partnerami oraz Politechniką Warszawską ukończyliśmy projekt budowy satelity PW-Sat2. 3 Grudnia 2018, CubeSat PW-Sat2 na pokładzie Falcon 9 z sukcesem wystrzelony został z bazy lotniczej Vandenberg.
- Publikacje o naszej misji kosmicznej Intuition-1 pojawiły się m.in. w The Economist i SpaceNews: https://www.economist.com/science-and-technology/2019/06/13/using-ai-to-speed-up-the-processing-of-space-images, https://spacenews.com/polish-space-startup-selects-clyde-space-as-subcontractor-for-earth-observation-satellite-project/
- Jesteśmy członkiem programu Nvidia Inception Program.
- Zespół Deep Flow wygrał pierwszy w Polsce Copernicus Hackathon - międzynarodową imprezę finansowaną przez Komisję Europejską, organizowaną w 20 miastach europejskich. Oraz wziął udział w rocznym programie akceleracyjnym The Copernicus Accelerator Bootcamp 2018 i SpaceUP BSA.
- Nasi naukowcy aktywnie uczestniczą w konferencjach oraz eventach branżowych w roli prelegentów m.in. takich jak: Phi-week, INTERGEO Expo and Conference, IEEE Geoscience and Remote Sensing (GRSS) Symposium, ACIIDS 2019 i wiele innych.
- W 2019 roku KP Labs Sp. z o.o. była jedną z 40 firm w Polsce, która otrzymała tytuł Centrum Badawczo-Rozwojowego w dziedzinie elektroniki i technologii kosmicznej.

Doświadczenie w projektach Big Science

Na rynku Big Science posiadamy następujące doświadczenie:
- W maju 2019 roku zakończyliśmy realizację zleconego przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) projektu HYPERNET - polegajacym na analizie obrazów hiperspektralnych z użyciem głębokich sieci neuronowych. W ramach projektu opracowane zostały algorytmami wstępnego przetwarzania, wizualizacji, precyzyjnej segmentacji i analizy obrazów hiperspektralnych (hyperspectral images, HSI).
- W marcu 2019 roku zakończyliśmy zlecony przez ESA projekt AMMER polegający na monitoringu jakości wody w zbiornikach śródlądowych. Dzięki opracowanym algorytmom jesteśmy w stanie w pełni zdalne i automatycznie ocenić stężenie fitoplanktonu w zbiorniku.

Potencjał do współpracy

Jako Centrum Badawczo-Rozwojowe możemy wspierać naszych partnerów w zakresie prac badawczych. Naszym celem jest wzmocnienie oraz zintensyfikowanie działań związanych z innowacyjnością poprzez tworzenie unikalnych technologii i produktów kosmicznych. Działania badawcze skupiać się będą głównie na rozwoju oprogramowania oraz infrastruktury wspierającej autonomię i komunikację z satelitami.

Posiadamy wysokie kwalifikacje w zakresie segmentacji obrazów hiperspektralnych, wizji komputerowej, tworzenia i implementacji algorytmów do analizy obrazów satelitarnych oraz tworzenie głębokich sieci neuronowych i algorytmów heurystycznych.

Galeria zdjęć i filmów

Dane kontaktowe

KP Labs sp. z.o.o

ul. Konarskiego 18 / C
44-100 Gliwce
Polska

+48 32 461 22 99