KP Labs sp. z.o.o

Typ: FirmaOśrodek Big Science

Branża: AeronautykaITMechanikaNowe technologieSektor kosmiczny

Specjalizacja: Przetwarzanie na orbicie i autonomia w kosmosieSatelity i technologie satelitarneSieci i technologie geoinformacyjne Sprzęt kosmicznyTechnologie sektora kosmicznego

Rodzaj działalności: R&D

Kraj: Polska

Współpraca z Instytucjami Big Science: Canadian Space AgencyCentrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii NaukESAInneNASA

Najważniejsze informacje

KP Labs rozwija własną linię produktów o nazwie Smart Mission Ecosystem. Linia zapewnia konstruktorom i operatorom misji niezbędny sprzęt, oprogramowanie i algorytmy do przetwarzania danych na orbicie. W przeciwieństwie do trudnych do zintegrowania rozwiązań, Smart Mission Ecosystem został zaprojektowany w holistyczny sposób tak, aby współpracujące ze sobą komponenty nie tylko przetwarzali dane na pokładzie satelity, ale także zapewniali bezpieczniejsze i bardziej odporne na błędy misje.

W skład linii wchodzi:
Oryx – modułowe oprogramowanie opracowane do kontroli misji małych satelitów.
Antelope – komputer pokładowy do zarządzania satelitą zawierający moduł do przetwarzania danych na orbicie (DPU). Jest to główny moduł satelity, odpowiedzialne za kontrolę nad misją i wykonywanie podstawowych zadań.
Leopard – zgodna ze standardem CubeSat jednostka do przetwarzania danych umożliwiająca projektantom misji zastosowanie rozwiązań AI w przestrzeni kosmicznej. Jednostka została zaprojektowana tak, aby wspierać zbieranie, zarządzanie i przetwarzanie danych na orbicie wysyłając do stacji naziemnej najbardziej cenne informacje.
Lion-zgodna ze standardem SmallSat jednostka przetwarzania danych oparta na Kintex UltraScale FPGA. Umożliwia ona zastosowanie sztucznej inteligencji i zaawansowanego przetwarzania danych na pokładzie satelity.
Oasis – jednopłytkowe, kompatybilne z formatem CubeSatem PC-104 EGSE (Electric Ground Support Equipment), które umożliwia uruchomienie oprogramowania na symulowanym sprzęcie, zanim podsystemy będą fizycznie obecne.
The Herd – grupa algorytmów (klasycznych oraz AI) do wstępnego przetwarzania oraz przetwarzania danych dedykowanych do obserwacji Ziemi zawierające m.in. algorytmy korekcji obrazu, analizy danych hiperspektralnych czy detekcji obiektów.

Doświadczenie

W 2016 grupa inżynierów i naukowców związanych z Politechniką Śląską w Gliwicach, postanowiła przekuć swoje pasje w rzeczywistość i stworzyć firmę, która połączy naukę z biznesem. Firma zlokalizowana jest w Gliwicach, na południu Polski. Nasz zespół składa się z ponad 40 specjalistów, którzy nabywali doświadczenie poprzez udział w projektach z zakresu obrazowania medycznego i wizji komputerowej. Projekty obejmowały m.in. zwiększenie efektywności diagnostycznej obrazowania medycznego oraz poprawę analizy TK w zastosowaniach kardiochirurgicznych.

KP Labs posiada również doświadczenie w zakresie segmentacji obrazów hiperspektralnych, wizji komputerowej, tworzenia i implementacji algorytmów do analizy obrazów satelitarnych oraz tworzenie głębokich sieci neuronowych i algorytmów heurystycznych.

W roku 2019 z sukcesem zakończyliśmy projekt inteligentnego monitoringu wizyjnego CityEye opartego na autorskich rozwiązaniach z zakresu stereowizji i uczenia maszynowego w celu przypisania wykrytych obiektów do odpowiednich klas, np. ludzi, samochodów osobowych i ciężarowych. W ramach współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną opracowaliśmy szereg rozwiązań, które bardziej szczegółowo omówione zostały w punkcie dotyczącym współpracy na rynku Big Science.

W ramach współpracy z Future Processing i FP Instruments uczestniczyliśmy w projekcie PW-Sat2 (https://pw-sat.pl/en/home-page/) zainicjowanym przez Studentów Politechniki Warszawskiej. Wspieraliśmy projekt dostarczając rozwiązania w dziedzinie software’u i hardware’u. Satelita został z powodzeniem wystrzelony 3 grudnia 2018 roku.

Sukcesy i nagrody

Nagrody:
W 2021 Agencja Rozwoju Przemysłu nagrodziła firmę KP Labs za jej dotychczasowe osiągnięcia, przyznając jej tytuł „Kosmiczna Firma Roku” w konkursie Konstelacje.

Sukcesy:
Pracownicy naukowi KP Labs: dr Jakub Nalepa oraz dr hab. Michał Kwulok znaleźli się wśród najlepszych 2% naukowców na świecie pod względem liczby cytowań ich opublikowanych prac.

KP Labs od 2019 roku utrzymuje status Centrum Badawczo-Rozwojowego.

W 2022 roku otwarte zostało nowoczesne Centrum Badawczo-Rozwojowe o powierzchni 2,300 m2. W nowej siedzibie znajdują się min.: komora termiczno-próżniowa do symulowania warunków środowiska kosmicznego, komora klimatyczna do wykonywania testów w atmosferze ziemskiej, laboratorium planowania i kontroli misji, laboratorium systemów łączności satelitarnych, laboratorium uczenia maszynowego, laboratorium testowania wraz z linią montażu elektroniki, laboratorium EMC (EMC-badania kompatybilności elektromagnetycznej) oraz laboratorium projektowania rozwiązań mechanicznych wyposażone w centrum obróbcze CNC (Computer Numerical Control) do produkcji układów do zarządzania ciepłem w systemach elektronicznych.

Organizacja wyzwania: "Seeing Beyond the Visible", będącego częścią projektu GENESIS, który jest finansowany przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) oraz we współpracy z Politechniką Śląską i QZ Solutions.

Doświadczenie w projektach Big Science

Doświadczenie KP Labs obejmuje m.in. tworzenie oprogramowania pokładowego, urządzeń do obrazowania hiperspektralnego, algorytmów AI oraz wysokowydajnych procesorów. KP Labs opracowuje obecnie Smart Mission Ecosystem, składający się z algorytmów, oprogramowania i sprzętu satelitarnego, który pozwala ograniczyć czas i koszty operacyjne misji.

Potencjał do współpracy

Działalność KP Labs polega głównie nad rozwojem jednostek przetwarzających (DPU, OBC z DPU) wraz z rozwiązaniami opartymi na AI dla aplikacji kosmicznych, takich jak rekonstrukcja superrozdzielcza, analiza hiperspektralna obrazów satelitarnych, przetwarzanie obrazów, klasyfikacja i segmentacja, przetwarzanie znaczników oraz detekcja obiektów (z wykorzystaniem zarówno podejścia klasycznego, jak i uczenia maszynowego).
Firma ściśle współpracuje z polskimi uczelniami technicznymi (Politechnika Warszawska, Politechnika Krakowska, Politechnika Poznańska, Politechnika Śląska, Uniwersytet Jagielloński) oraz zagranicznymi (University of Rome "Tor Vergata", University of Malta, Norwegian University of Science and Technology, University of Jyväskylä, University of Applied Sciences of Aachen).

Galeria zdjęć i filmów

Dane kontaktowe

KP Labs sp. z.o.o

Bojkowska 37 / J
44-100 Gliwce
Polska

+48 32 461 22 99