AstroCeNT – Centrum Naukowo-Technologiczne Astrofizyki Cząstek
Typ: Inne
Branża: Nauka
Specjalizacja: Astrofizyka
Rodzaj działalności: Edukacja i szkolnictwoInneR&D
Kraj: Polska
Współpraca z Instytucjami Big Science: Inne
Przejdź do:
Najważniejsze informacje
Badania związane z detekcją fal grawitacyjnych i ciemnej materii są głównym obszarem działalności międzynarodowego centrum naukowego AstroCeNT. Działa ono w Warszawie jako autonomiczna jednostka Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika Polskiej Akademii Nauk, z początkowym finansowaniem w wysokości prawie 38 MPLN (prawie 9 mln EUR) przez pierwsze 5 lat.
Międzynarodowe Centrum Naukowo-Technologiczne Astrofizyki Cząstek AstroCeNT powstało w ramach drugiego konkursu programu Międzynarodowe Agendy Badawcze (MAB), realizowanego przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej (FNP). Na jego czele stoi profesor Leszek Roszkowski.
Doświadczenie
Najważniejszym zadaniem AstroCeNT jest wykrywanie i badanie niezwykle słabych sygnałów i ukrytych informacji w fizyce, szczególnie w badaniach Wszechświata. Głównymi obszarami działalności są badania związane z planowanymi eksperymentami detekcji fal grawitacyjnych i ciemnej materii. Oba te zagadnienia należą do fundamentalnych i jednocześnie najbardziej ekscytujących obszarów fizyki i astrofizyki cząstek, a w ostatnich kilkudziesięciu latach nastąpił bezprecedensowy postęp w ich poznaniu.
Strategicznym partnerem zagranicznym Centrum jest Astroparticle and Cosmology Laboratory z siedzibą w Paryżu. Jego Partnerami są również: Princeton University, Gran Sasso Science Institute, McDonald Institute, Queen's University, Carleton University, SNOLAB, a także European Gravitational Organization. W skali krajowej AstroCeNT współpracuje obecnie z Politechniką Warszawską i Narodowym Centrum Badań Jądrowych.
Dane kontaktowe
AstroCeNT – Centrum Naukowo-Technologiczne Astrofizyki Cząstek
Rektorska 4
00-614 Warszawa
Polska