YASKAWA – prekursor w dziedzinie mechatroniki

Przemysł 4.0 wydaje się być świeżym etapem w procesie industrializacji.  Kiedy na początku XX wieku większość przedsiębiorstw zajmowała się wprowadzaniem elektryczności do fabryk i gospodarstw domowych, czyli drugim etapem rewolucji przemysłowej, Daigorou Yasukawa stworzył pierwsze automatyczne napędy przeznaczone do przenośników używanych w kopalniach. Tak powstała firma YASKAWA, która zaczynała swoją działalność od produkcji silników elektrycznych, a dziś jest światowym liderem w dziedzinie robotyki i automatyki przemysłowej.  Od momentu otworzenia oddziału w Polsce w 2016 roku, YASKAWA nieprzerwanie rozwija się i prowadzi swoją działalność na terenie Wrocławskiego Parku Technologicznego. Showroom firmy zajmuje już ponad 100 mkw, w którym są przeprowadzane testy i prace badawczo-rozwojowe. Dzięki tym możliwościom kompetencje pracowników wzrastają, co pozwoli już niedługo na rozpocząć przeprowadzanie badań dotyczących systemów wizyjnych i oprogramowania.

YASKAWA – japoński producent automatyki i robotyki przemysłowej w Polsce

Roboty przemysłowe YASKAWY są znane na całym świecie, przez lata były rozwijane pod marką MOTOMAN. Dziś firma może się poszczycić sprzedażą na poziomie 3,8 miliarda euro rocznie i zatrudnieniem ponad 14 500 wykwalifikowanych specjalistów. Dzięki zasługom i wynalazkom pierwszego właściciela firmy, Daigorou Yasukawie, w żyłach przedsiębiorstwa płynie idea innowacji. W latach 70-tych YASKAWA utworzyła 23 oddziały i 8 fabryk w Europie. Obecność na rynku azjatyckim, amerykańskim oraz europejskim zapewniła nie tylko rozwój lokalnych rynków, ale także usprawnienie systemu logistycznego.  Czas dostaw maszyn został znacznie skrócony, a obsługa klienta osiągnęła najwyższy poziom jakości i innowacyjności.

Na polskim rynku roboty przemysłowe marki MOTOMAN znane są już od lat 90-tych.  Dzięki doświadczeniu i wcześniejszej pracy Artura Wojewody, prezesa YASKAWA Polska, Marka Bukiedy, obecnie Członka Zarządu, po 10 latach prowadzenia sprzedaży w Polsce wyniki były bardzo zadowalające. W 2012 roku wprowadzono na nasz rynek ponad 600 robotów i systemów w technice napędowej. Oficjalnie polski oddział YASKAWY został utworzony w 2016 roku na terenie Wrocławskiego Parku Technologicznego. Już po zaledwie kilku miesiącach jednostka była w stanie utrzymać się bez wsparcia finansowego centrali, gdyż sprzedaż rosła w tempie 25% r/r. Kluczem do sukcesu okazał się sprawny transfer wiedzy, który do dziś pozwolił na zbudowanie 18 osobowego zespołu najlepszych specjalistów z dziedziny mechatroniki i robotyki. W myśl ciągłego rozwoju ma się on podwoić w ciągu kilku najbliższych lat.

YASKAWA co roku znajduje się w zestawieniu 100 najbardziej innowacyjnych firm na świecie. W swoje usługi, z zakresu techniki napędowej i robotyki,  polski oddział zaopatruje największe przedsiębiorstwa w kraju, takie jak Orlen, KGHM czy KWB Bełchatów.

YASKAWA Academy – klucz do sukcesu to odpowiednio wykształcony personel

We Wrocławskim Parku Technologicznym YASKAWA wykorzystuje przestrzeń nie tylko pod cele produkcyjne i badawczo-rozwojowe, ale także pod edukacyjne. Prezes spółki uważa, że Wrocław to dobre miejsce do rozwoju biznesu, sprzyjające przedsiębiorczości. Centrum Szkoleniowe YASKAWA Academy jest częścią większego projektu szkoleniowego zarówno dla pracowników, jak i klientów.

Gwarancją sukcesu sprzedaży w branży technologicznej jest stałe poszerzanie swojej wiedzy. Aby dostarczać klientom najlepsze rozwiązania, nie można zostać w tyle. Jak mówi Manfred Stern, Corporate Officer na Europę:  Aby w pełni wykorzystać potencjał produktów, konieczne jest uzyskanie dokładnej wiedzy na temat funkcjonalności podzespołów, a co za tym idzie rozpoznać zależności między produktami w systemie grupowym, dzięki którym wykorzystane zostaną w pełni ich możliwości.

Program szkoleniowy jest dostosowany do poziomu wiedzy uczestników. Kursy obejmują zarówno zakres podstawowy, jak i zaawansowany. Dzięki szkoleniom oferowanym przez YASKAWA Academy, uczestnicy zyskują min. wiedzę teoretyczną i praktyczną o produktach i systemach z dziedziny mechatroniki, czy wsparcie w procesach pomagających optymalizować i zabezpieczać wydajność obiektu.

YASKAWA – mechatronika to DNA firmy

YASKAWA jest japońską firmą, która nie tylko rewolucjonizuje przemysł 4.0, ale także język. W latach 70-tych przedsiębiorstwo wprowadziło termin “mechatronika”, który połączył mechanikę, elektrykę i elektronikę w jedność, wchodząc na stałe do nomenklatury naukowej.  Jest także odpowiedzialna za stworzenie jednego z pierwszych robotów przemysłowych.

We Wrocławskim Parku Technologicznym YASKAWĘ  tworzą pasjonaci, a widok niezawodnych i innowacyjnych systemów wykorzystywanych przez największe firmy na świecie, napędza do nieustannego rozwoju zespołu i technologii.