Wrocław to jedno z najdynamiczniej rozwijających się miast w Polsce. To położony w centrum Europy, prężnie działający ośrodek ekonomiczny, technologiczny i akademicki. Cała wrocławska aglomeracja miejska liczy aż 1,2 miliona mieszkańców. Na kilkudziesięciu uczelniach wyższych, w tym 5 wiodących w kraju uniwersytetach (Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Przyrodniczy, Uniwersytet Ekonomiczny i Uniwersytet Medyczny) studiuje rocznie ponad 125 tysięcy młodych ludzi. Między innymi to czyni z Wrocławia ośrodek otwarty na innowacje związane z różnymi sektorami rynku.

 

Siła startupów

Dzięki świetnie rozwiniętemu zapleczu biznesowemu i badawczo-rozwojowemu oraz instrumentom wspierającym rozwój biznesu w mieście, rynek startupów we Wrocławiu rozwija się niezwykle dynamicznie. Ich działalność wiąże się głównie z szeroko rozumianymi nowymi technologiami w tym: e-commerce, digital health, oprogramowaniem, analityką biznesową, nanotechnologią, branżą HR, grami komputerowymi, technologiami mobilnymi, transportem czy inżynierią. Miasto silnie promuje i wspiera przedsiębiorczość (głównie w ramach działalności Agenci Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej), a działające na jej terenie instytucje otoczenia biznesu, jak PORT czy Wrocławski Park Technologiczny, stwarzają warunki do jej rozwoju i odnoszenia przez lokalne firmy sukcesów na światową skalę.

Zobacz broszurę Startup Wrocław

 

Tradycje i innowacje

Aglomeracja Wrocławska to prężnie rozwijający się ośrodek przemysłowy. Działają tu światowi potentaci m.in. z branży motoryzacyjnej i transportowej, elektronicznej, inżynieryjnej oraz chemicznej czy też farmaceutycznej. Silne tradycje przemysłowe wynikające z historii Wrocławia przekuwają się dziś na innowacje i wdrożenie w życie idei przemysłu 4.0., który opiera się o  automatyzację i wieloetapowe przetwarzanie danych.

Nowoczesne technologie są w mieście silnie obecne dzięki prężnie działającemu sektorowi IT (ang. information technologies). Ten z kolei jest napędzany przez obecność we Wrocławiu światowych potentatów jak Google, IBM, Dolby czy Hewlett Packard, ale też przez kreatywność i specjalistyczne wykształcenie absolwentów wrocławskich uczelni, szczególnie Politechniki Wrocławskiej.

 

Wrocław to również:

Najszybciej rozwijające się miasto w Polsce w ostatniej dekadzie, według badań Millward Brown z 2017 roku.

Najbardziej przyjazny ośrodek miejski dla rozwoju biznesu według rankingu Forbes z 2016 roku.

Miejsce wielokulturowe i otwarte na obcokrajowców, a co najważniejsze przyjaźnie przez nich oceniane.


Wroclaw – Smart City:

 

Logo UE

Projekt współfinansowany przez Unie Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Skip to content