TECHTRA Technology Transfer Agency Sp. z o.o.

Typ: Firma

Branża: ElektroinstalacjeElektronikaInne

Specjalizacja: Detektory i obwody drukowaneElektronika drukowana

Rodzaj działalności: ProdukcjaR&D

Kraj: Polska

Współpraca z Instytucjami Big Science: CERNInneWspółpraca między ośrodkami Big Science

Najważniejsze informacje

Firma Techtra jest nastawiona na działalność na rynku zaawansowanych technologii (high-tech) przy opracowywaniu nowych produktów i ich komercjalizacji. W tym celu firma ściśle współpracuje z dużymi ośrodkami naukowymi, będącymi źródłami nowych technologii. Bieżące kontakty operacyjne utrzymywane są przede wszystkim z Europejską Organizacją Badań Jądrowych CERN w Genewie, jak również Instytutem Ciężkich Jonów GSI w Darmstadt oraz Niemieckim Synchrotronem Elektronowym DESY w Hamburgu. Współpraca obejmuje m.in. szkolenia pracowników Techtry w CERN w zakresie innowacyjnych technologii oraz transfer i komercjalizację technologii opracowanych w laboratoriach badawczych. Zaawansowane technologie opracowane na potrzeby dużych eksperymentów badawczych często wymagają dopracowania do postaci komercyjnej, która to dopiero wnosi „nową jakość” w zastosowaniach przemysłowych. Techtra posiada 3 patenty oraz 2 zgłoszenia patentowe, które są procedowane.

Doświadczenie

Techtra od 10 lat jest zakwalifikowanym jedynym europejskim, komercyjnym producentem folii GEM. Dostarczyliśmy ponad 2000 folii stosowanych w wielu eksperymentach naukowych na całym świecie.
Techtra jako jedyny podmiot na skale światową oferuje kompletne systemy detektorowe oparte na technologii GEM. Nasze urządzenia sa stosowane m.in. w Europie, USA i Kanadzie.
Bazując na wieloletnim doświadczeniu w dziedzinie analizy bezpieczeństwa i symulacji procesów fizycznych oferujemy opracowania z zakresu kriogeniki, elektroniki, elektryki oraz pokrewnych.

Sukcesy i nagrody

Techtra za swoje prace badawczo-rozwojowe została uhonorowana krajowymi i międzynarodowymi wyróżnieniami, m.in.:
1. Srebrny medal innowacyjności podczas Międzynarodowego Salonu Innowacyjności w Genewie. Techtra otrzymała wyróżnienie za wdrożenie do warunków przemysłowych technologii Micro-Chemical-Vias. 20 kwiecień 2007r.
2. Laureat konkursu "Hope of the Polish Market". W kwietniu 2008r. na Zamku Królewskim w Warszawie Techtra została uhonorowana główna nagroda konkursu organizowanego pod patronatem v-ce premiera Waldemara Pawlaka. 21 kwiecień 2008r.
3. Nominat Konkursu „Dolnośląski Gryf – Nagroda Gospodarcza” w kategorii „Nagroda Specjalna – za szczególne osiągnięcia w dziedzinie innowacyjności”, wrzesień 2009r.
4.Wyróżnienie na Międzynarodowej Wystawie Wynalazków i Innowacji 2010r, za detektor obrazujący wysokiej rozdzielczości oparty o folie typu GEM dedykowany do radiograficznych badań nieniszczących. 22 września 2010r
5. Tytuł „Rynkowy Lider Innowacji 2014” w kategorii „Jakość, Kreatywność, Efektywność” przyznany przez Strefe Gospodarki, Biznes Magazyn

Doświadczenie w projektach Big Science

Dzięki współpracy z CERN w zakresie transferu technologii Techtra pozyskała licencję na produkcję i komercjalizację opracowanych w CERN folii GEM (Gas Electron Multiplier), które są stosowane w nowatorskich detektorach promieniowania. Jest to dotychczas jedyny skuteczny transfer technologii z CERN do polskiego przedsiębiorstwa. Folie są obecnie produkowane przez Techtrę, która jest jedynym europejskim dostawcą folii do CERN. Folie są kluczowym elementem detektorów promieniowania nowej generacji, które coraz częściej są stosowane zarówno w CERN, jak i w innych ośrodkach naukowych.
Dzięki unikatowym kompetencjom Techtra wykonuje dedykowane analizy i symulacje bezpieczeństwa dużych instalacji naukowych.

Potencjał do współpracy

Techtra jest zainteresowana współpracą w zakresie prac B+R z zakresu fizyki, elektroniki oraz symulacji numerycznych.

Galeria zdjęć i filmów

Dane kontaktowe

TECHTRA Technology Transfer Agency Sp. z o.o.

Duńska 13
54-427 Wrocław
Polska

+48 71 798 58 85

Case study

Techtra – stały dostawca dla CERN

Technology Transfer Agency Techtra Sp. z o.o. pozyskała w CERN technologię produkcji folii GEM (Gas Electron Multiplier). Obecnie jest jedynym producentem tych folii w Europie. Droga do CERN Firma Techtra powstała w 1989 roku. Początkowo firma miała zajmować się promocją polskich firm wobec Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN. Grupa naukowców z Wrocławia wspierała polskie przedsiębiorstwa poprzez organizację wyjazdów, opracowywanie dokumentacji przetargowej i pomoc w realizacji procesu. Firma zorganizowała m.in. w latach 2001 i 2005 dwie wystawy polskiego przemysłu w CERN.
Więcej

Powiązane artykuły