AstroCeNT – Centrum Naukowo-Technologiczne Astrofizyki Cząstek

Typ: Inne

Branża: Nauka

Specjalizacja: Astrofizyka

Rodzaj działalności: Edukacja i szkolnictwoInneR&D

Kraj: Polska

Współpraca z Instytucjami Big Science: Inne

Najważniejsze informacje

Badania związane z detekcją fal grawitacyjnych i ciemnej materii są głównym obszarem działalności międzynarodowego centrum naukowego AstroCeNT. Działa ono w Warszawie jako autonomiczna jednostka Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika Polskiej Akademii Nauk, z początkowym finansowaniem w wysokości prawie 38 MPLN (prawie 9 mln EUR) przez pierwsze 5 lat.

Międzynarodowe Centrum Naukowo-Technologiczne Astrofizyki Cząstek AstroCeNT powstało w ramach drugiego konkursu programu Międzynarodowe Agendy Badawcze (MAB), realizowanego przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej (FNP). Na jego czele stoi profesor Leszek Roszkowski.

Doświadczenie

Najważniejszym zadaniem AstroCeNT jest wykrywanie i badanie niezwykle słabych sygnałów i ukrytych informacji w fizyce, szczególnie w badaniach Wszechświata. Głównymi obszarami działalności są badania związane z planowanymi eksperymentami detekcji fal grawitacyjnych i ciemnej materii. Oba te zagadnienia należą do fundamentalnych i jednocześnie najbardziej ekscytujących obszarów fizyki i astrofizyki cząstek, a w ostatnich kilkudziesięciu latach nastąpił bezprecedensowy postęp w ich poznaniu.

Strategicznym partnerem zagranicznym Centrum jest Astroparticle and Cosmology Laboratory z siedzibą w Paryżu. Jego Partnerami są również: Princeton University, Gran Sasso Science Institute, McDonald Institute, Queen's University, Carleton University, SNOLAB, a także European Gravitational Organization. W skali krajowej AstroCeNT współpracuje obecnie z Politechniką Warszawską i Narodowym Centrum Badań Jądrowych.

Dane kontaktowe

AstroCeNT – Centrum Naukowo-Technologiczne Astrofizyki Cząstek

Rektorska 4
00-614 Warszawa
Polska

+48 22 120 18 21