wn_baner_gsi
tu jestes / strona główna / GSI / - Osiągnięcia
Menu
- Osiągnięcia

Celem GSI jest przeprowadzanie badań, w celu lepszego poznania struktury i zachowania otaczającego nas świata. Służą do tego akceleratory ciężkich jonów takie jak UNILAC, SIS i ESR. Jednymi z najbardziej znanych dokonań Instytutu, było odkrycie sześciu nowych pierwiastków oraz stworzenie nowej metody leczenia nowotworów przy użyciu jonów.

Naukowcy podjęli się próby poszukiwania nowych elementów chemicznych w niedługim czasie po uruchomieniu akceleratora UNILAC. W tym celu przyspieszali jony do bardzo dużych prędkości, po czym zderzali je z różnymi próbkami materiałów. Już w 1982 odkryli nowy pierwiastek chemiczny, który nazwano Meitner (Mt). Kolejne badania przyniosły odkrycia Hasu, Darmsztadtu, Roentgena, Bohra i Copernicium (polska forma nazwy nie została dotąd ustalona). Dzięki konsekwencji i pracy wielu osób, okresowy układ pierwiastków powiększył się o nowe elementy chemiczne mające liczby atomowe od 107 do 112.

Nowotworowa terapia ciężkimi jonami opracowana w Instytucie, okazała się bardzo dokładnym i skutecznym narzędziem w walce z rakiem. Dotychczas skorzystało z niej ponad 440 pacjentów z nowotworami w okolicach głowy i karku. Pierwszych pacjentów poddano terapii już w 1997 roku. Badania wykazały, że jony węgla wykorzystywane przy naświetlaniu są idealne do leczenia zmienionych chorobowo tkanek położonych głęboko pod powierzchnią skóry, odpornych na inne rodzaje naświetlań. Wysoka precyzja z jaką przeprowadzana jest kuracja pozwala na pozostawienie zdrowych tkanek otaczających nowotwór nieuszkodzonych. Pod koniec 2009 roku terapię zaczęło z powodzeniem stosować Centrum Terapii Jonowej Heidelberga HIT (niem. Heidelberger Ionenstrahl-Therapiezentrums). Może z niej korzystać 1,300 pacjentów rocznie.

W najbliższych latach na terenie GSI powstanie nowy międzynarodowy akcelerator FAIR (ang. Facility for Antiproton and Ion Research). Będzie on przedłużeniem istniejącej infrastruktury Instytutu i jednym z największych akceleratorów na świecie. Generując wiązki antyprotonów i jonów, umożliwi naukowcom lepsze poznanie struktury materii i ewolucji wszechświata. Akcelerator, którego obwód wyniesie 1,100 metrów, zostanie zbudowany dzięki współpracy 16 krajów, w tym Polski.

Źródło:

https://www-alt.gsi.de/documents/DOC-2004-Nov-130-3.pdf


Projekt „Wielka nauka – kolejny etap procesu transferu technologii” jest współfinansowany z Unii Europejskiej, Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.