wn_baner_iter
tu jestes / strona główna / ITER / Osiągnięcia
Menu
Osiągnięcia

Światowe osiągnięcia w fuzji jądrowej

Fuzja towarzyszyła człowiekowi w sposób pośredni od zarania dziejów. Świadomość o tym pojawiła się jednak stosunkowo niedawno, gdy zbadano procesy zachodzące we wnętrzu gwiazd, w tym Słońca. Tym co sprawia, że Słońce świeci i daje tym samym życie na naszej planecie, jest właśnie fuzja. Wiedza ta, popchnęła ludzkość do poszukiwania odtworzenia tego procesu tutaj, na Ziemi.

Już w latach 30-stych ubiegłego wieku, laboratoria na całym świecie zajęły się badaniami nad stworzeniem fuzji, a dwadzieścia lat później, w latach 50-tych, działały pierwsze maszyny generujące tą reakcję. W światowej czołówce znalazły się wtedy Wielka Brytania, Związek Radziecki, Stany Zjednoczone,  Francja, Niemcy oraz Japonia.

Przełom w badaniach nastąpił w roku 1968 w Związku Radzieckim. To tam naukowcy Igor J. Tamm i Andriej D. Sacharow stworzyli maszynę, nazwaną Tokamak (ros. Toroidalnaja Kamiera s Magnitnymi Katuszkami). Urządzenie pozwoliło na przeprowadzenie kontrolowanej reakcji termojądrowej, której temperatura i czas uwięzienia plazmy nie były dotąd osiągalne. Działający od 1983 roku w Wielkiej Brytanii tokamak JET (ang. Joint European Torus), jako pierwszy na świecie uzyskał kontrolowane uwolnienie energii fuzji jądrowej. Zastąpić ma go ITER, który będzie pierwszym reaktorem termojądrowym na świecie produkującym 10 razy więcej energii, niż sam zużywa.

 

Źródło:

http://www.iter.org


Projekt „Wielka nauka – kolejny etap procesu transferu technologii” jest współfinansowany z Unii Europejskiej, Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.