wn_baner_cern
tu jestes / strona główna / CERN
Menu
CERN

Europejska Organizacja Badań Jądrowych CERN (fr. Conseil Européen pour la Recherche Nucléaire) powstała w 1954 roku i jest jednym z największych naukowych  centrów badawczych na świecie. CERN jest organizacją międzynarodową, złożoną z 20 państw członkowskich, w tym Polski. Zajmuje się ona badaniem podstaw fizyki, aby dowiedzieć się z czego składa się Wszechświat  i jak funkcjonuje.  Głównym obszarem eksperymentów jest fizyka cząstek, czyli studiowanie podstawowych elementów materii i działających między nimi sił. W tym celu, CERN używa akceleratorów i detektorów. Największym akceleratorem jest Wielki Zderzacz Hadronów LHC (ang. Large Hadron Collider). Z tego względu CERN nazywany jest powszechnie Europejskim Laboratorium Fizyki Cząstek.

CERN jest również wielką maszyną finansową, która rok rocznie wydaje miliony franków na nowe urządzenia, obsługę i serwis znajdujących się tam przyrządów. Otwiera to nowe możliwości dla firm z całego świata, w tym Polski, do uczestniczenia w przetargach.

Zachęcamy do zaglądania do zakładki “Przetargi”, gdzie publikujemy informację o postępowaniach ogłaszanych przez CERN.

 

Źródło:

http://home.cern/

 


Projekt „Wielka nauka – kolejny etap procesu transferu technologii” jest współfinansowany z Unii Europejskiej, Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.