wn_baner_wpt
tu jesteś / strona główna / iter / aktualności / ITER się opłaca i to nie tylko dużym firmom
ITER się opłaca i to nie tylko dużym firmom

Jedne z największych na świecie programów badawczych często są postrzegane przez firmy jako mało atrakcyjne rynki zbytu. Organizacja Fusion for Energy postanowiła sprawdzić, jak jest naprawdę.

Fusion for Energy (F4E) to organizacja nadzorująca dostawy usług i produktów z obszaru Europy do budowy największego na świecie reaktora termonuklearnego ITER. Z uwagi na ciągły kontakt z przedsiębiorstwami z całej Unii Europejskiej, F4E ma dostęp do informacji z pierwszej ręki na temat tego, jak kształtuje się współpraca przemysł-ITER. Aby sprawdzić, w jaki sposób firmy przyczyniły się do realizacji projektu ITER i jakie przyniosło im to korzyści, Fusion for Energy przeprowadziło wywiady z przedstawicielami kilkunastu firm i laboratoriów uczestniczących w projekcie. Wśród nich znaleźli się zarówno giganci tacy jak GDF Suez, Air Liquide, Iberdrola, jak również małe i średnie przedsiębiorstwa i instytuty, na przykład OCEM i Forschungzentrum Jülich. Firmy były zgodne co do faktu, że współpraca przy projekcie ITER bezpośrednio wpłynęła na wzrost innowacyjności i wyniki finansowe. Apave –francuska organizacja specjalizująca się w doradztwie i szkoleniach w zakresie zarządzania i kontroli ryzyka w budownictwie, przemyśle paliwowym i jądrowym przyznała, że udział w projekcie ITER otworzył jej drogę na rynki rosyjski i indyjski. Brytyjska firma inżynieryjna Amec Foster Wheeler wyraźnie zwiększyła swoje przychody oraz zatrudniła nowych pracowników. Iberdrola, hiszpański lider działający w branży energetycznej, zaobserwował wzrost we współpracy z MŚP i tworzeniu nowych spin-offów. Mniejsze przedsiębiorstwa i laboratoria wskazały udział w ITER jako źródło pozyskania nowych kompetencji i wiedzy.

Aby ułatwić firmom, w szczególności MŚP, udział w przetargach organizowanych na rzecz ITER, Fusion for Energy przygotowała krótką animację instruktażową dostępną tutaj. Dzięki niej można się w przystępny sposób dowiedzieć, jakie są rodzaje przetargów i procedury przetargowe oraz gdzie szukać dodatkowych informacji.

Zachęcamy do przeczytania artykułu podsumowującego sukcesy firm na rynku ITER, wraz z linkami do wywiadów z przedstawicielami tychże firm.

Credit © ITER Organization 2014


Projekt „Wielka nauka – kolejny etap procesu transferu technologii” jest współfinansowany z Unii Europejskiej, Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.