wn_baner_wpt
tu jesteś / strona główna / cern / aktualności / CERN w życiu codziennym
CERN w życiu codziennym

W tym tygodniu  (12-18.11.12 r.) po raz pierwszy w Narodowym Centrum Onkologicznym Hadronoterapii  (CNAO) w Pawii, Włochy, użyto wiązek jonów węgla  przy leczeniu pacjentów chorych na raka. Kompleks akceleratora bazuje na badaniach projektowych, które miały miejsce w CERN w latach 1995-2000 r. Zaangażowani byli naukowcy nie tylko z tego ośrodka badawczego, ale także z TERA Foundation i MedAustron.

W hadronoterapii, wiązki silnie oddziaływujących cząstek, takich jak protony lub jony, stosowane są do leczenia nowotworów  słabo reagujących na konwencjonalne radioterapie. Ponieważ wiązki protonów lub  jonów można bardzo precyzyjnie ukierunkować, są zatem dobrze przystosowane do leczenia guzów głęboko zakorzenionych lub tych położonych blisko narządów krytycznych.

CNAO rozpoczęło leczenie pacjentów wiązkami protonów już we wrześniu 2011 roku, natomiast w tym tygodniu stało się pierwszym centrum, które użyło w terapii jonów węgla. Są one cięższe od protonów i mogą zniszczyć te komórki nowotworowe, które protony pozostawiłyby nienaruszone.  CERN uczestniczył także w projektowaniu i budowaniu kompleksu akceleratora CNAO, zwłaszcza przy magnesach, jamach  częstotliwości radiowej, pomiarach i diagnostyce wiązek dipolowych.

 

źródło: www.cern.ch


Projekt „Wielka nauka – kolejny etap procesu transferu technologii” jest współfinansowany z Unii Europejskiej, Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.